Materiał Partnera Co powinniśmy wiedzieć o przeglądzie auta przed jego zakupem?

Co powinniśmy wiedzieć o przeglądzie auta przed jego zakupem?

Kupno nowego samochodu dla dużej liczby kierowców jest prawie niemożliwy, ponieważ ceny aut w salonach są dość duże. W związku z tym wybór najczęściej pada na pojazdy używane. Jednak zakup używanego samochodu dla wielu z nas to równie poważna inwestycja, ponieważ wiąże się ona najczęściej ze sporym wydatkiem. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy uważać na więcej rzeczy, by nie dać się oszukać. Dlatego przed kupnem auta należy wykonać przegląd samochodu.

Kupno używanego auta w świetle prawa

Przedzakupowy przegląd techniczny auta powinien być czynnością praktykowaną przez każdego z nas. W ten sposób sprawdzimy rzeczywisty stan samochodu, który zamierzamy kupić. Warto dodać, że wszelkie zatajanie informacji o prawdziwym stanie technicznym pojazdu, a także zmiany przebiegu oraz ukrywanie wypadkowej przeszłości może wiązać się z prawnymi konsekwencjami, które mogą sięgać nawet kilka lat po dokonaniu transakcji. Zgodnie z art. 568 par 6 Kodeksu Cywilnego, osoba chcąca sprzedać samochód poinformuje potencjalnych kupujących np. o innym przebiegu pojazdu niż ma to miejsce w rzeczywistości, kupujący ma prawo dochodzić sprawiedliwości nawet po kilku latach. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że używane, kilkuletnie auto nie będzie w tak dobrym stanie, jak samochód z salonu, jednakże celowe wprowadzanie w błąd powinno być karane.

Na co zwrócić uwagę w trakcie przeglądu pojazdu przed kupnem?

Jeżeli chcemy zweryfikować informacje podane przez sprzedającego, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wykonanie przeglądu technicznego samochodu przed jego zakupem. Takie usługi oferuje między innymi warsztat samochodowy Z-Service  z Rudy Śląskiej. Jednak na co szczególnie zwraca się wtedy uwagę? Mechanicy samochodowi dokonujący przedzakupowego przeglądu przede wszystkim sprawdzają dokumenty potwierdzające stan samochodu oraz jego historię. Poza tym fachowcy muszą obejrzeć auto z zewnątrz. To pozwoli na ocenę stanu karoserii dostrzeżenie wszelkich mankamentów. Warto również dokonać pomiaru lakieru na nadwoziu.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie szyb i porównanie odczytu ich ocechowania. To umożliwi sprawdzenie nie tylko stanu szyb, lecz również, czy pochodzą z tego samego roku, co auto. Oprócz tego mechanicy zwracają uwagę na działanie oświetlenia, a także na to, czy lampy i reflektory są oryginalne. Nie pomija się także sprawdzanie stanu kół. Kontrola samochodu przed kupnem obejmuje również płyny eksploatacyjne, a także elementy konstrukcyjne i pracę silnika. Ostatnim etapem sprawdzania auta jest jazda próbna, która pozwoli ocenić wszelkie właściwości jezdne samochodu.

Kupno używanego samochodu wiąże się z ryzykiem, dlatego sprawdzenie jego stanu przez wykwalifikowanych mechaników powinno być czymś normalnym. W ten sposób możemy dokładnie sprawdzić rzeczywisty stan auta. Warto pamiętać, że wizytę w warsztacie samochodowym należy ustalić nieco wcześniej, abyśmy mieli pewność, że danego dnia, kiedy chcemy obejrzeć pojazd, mechanicy będą do naszej dyspozycji.

Podziel się