Materiał Partnera Co można sprawdzić na stacji kontroli pojazdów?

Co można sprawdzić na stacji kontroli pojazdów?

Regularne badanie stanu technicznego pojazdu jest niezwykle istotne. Bezpieczne korzystanie z samochodu gwarantuje bezproblemowe dotarcie do celu, ma też wpływ na zminimalizowanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest odwiedzanie stacji kontroli pojazdów nie tylko wtedy, gdy konieczne jest wykonanie obowiązkowego przeglądu technicznego.

Odpowiednio przygotowana stacja

Stacja kontroli pojazdów powinna być właściwie przygotowana do przeprowadzanej diagnostyki. Nowoczesne urządzenia są bowiem niezbędne np. do badania stanu technicznego układu zawieszenia – wymuszające drgania i intensywną pracę poszczególnych komponentów maszyny pozwalają na precyzyjną ocenę sprawności amortyzatorów czy wahaczy. Dzięki temu kierowca jest w stanie szybciej dowiedzieć się o zużyciu poszczególnych elementów i konieczności ich wymiany czy naprawy. To bardzo istotne szczególnie w przypadku zawieszenia, które jest jednym z najszybciej zużywających się układów w pojazdach. Stacja kontroli pojazdów Auto-Transprzęt Sp. z o.o. to miejsce, które warto odwiedzać regularnie – wszelkie niepokojące objawy czy odgłosy w trakcie jazdy muszą być skontrolowane przez specjalistę. Może on zająć się też samochodami wyposażonymi w instalację gazową. Szczelność układu w tym przypadku jest kluczowa w kwestii bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów, dlatego warto dokonywać regularnych przeglądów stanu technicznego pojazdu.

Kiedy warto ocenić stan techniczny pojazdu?

Ocena stanu technicznego konkretnego pojazdu na stacji kontroli niezbędna jest w wielu sytuacjach. Przede wszystkim warto ją wykonywać regularnie w celu sprawdzenia zużycia poszczególnych podzespołów. Pojazd uprawniony do ruchu na drogach publicznych musi mieć aktualne badanie techniczne, a w przypadku wprowadzenia własnych modyfikacji czy uszkodzeń stwierdzonych np. podczas kontroli policyjnej, kierowca zobligowany jest do uzyskania pozytywnej oceny stanu samochodu wystawionej właśnie przez diagnostę. Tego typu usługi to także doskonałe rozwiązanie dla kupujących – sprawdzenie każdego komponentu samochodu przed jego nabyciem pozwala uniknąć kosztownych napraw wynikających z błędnej oceny stanu technicznego oferowanego przez sprzedawcę auta. Na stacji kontroli pojazdów można sprawdzić geometrię kół, wspomniany już układ zawieszenia, a także jednostkę napędową i układ hamulcowy. Zakres badanych podzespołów przez personel stacji kontroli pojazdów jest szeroki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kompleksowej, precyzyjnej oceny stanu technicznego konkretnego samochodu.

Podziel się