Artykuł sponsorowany Charakterystyka przyczepek transportowych

Charakterystyka przyczepek transportowych

Przyczepki transportowe są zaliczane do grupy pojazdów drogowych. W połączeniu z samochodem transportowym umożliwiają bezpieczny przewóz rzeczy o różnych gabarytach. Wśród dostępnych rodzajów można wyróżnić lekkie, jak i cięższe. Mogą być one wyposażone w jedną lub dwie osie. Należy pamiętać, że te konstrukcje muszą być też właściwie oznakowane. Czym powinny się charakteryzować przyczepki transportowe? Wyjaśniamy.

Przyczepki transportowe – ogólna charakterystyka

Jak już wspomniano, przyczepki transportowe są zaliczane do pojazdów drogowych. Są one jednak pozbawione napędu – z tego też względu ich użycie wymaga połączenia z samochodem. Ten z kolei musi być wyposażony w hak holowniczy. Warto przypomnieć, że kierowca poruszający się takim zestawem musi legitymować się odpowiednią kategorią prawa jazdy.

Producenci oferują szeroki wybór przyczepek transportowych. Różnią się one głównie masą, wielkością i konstrukcją. W zależności od przeznaczenia można je podzielić na „lekkie” i „ciężkie”. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do przewozu niewielkich rozmiarów rzeczy, np. mebli czy materiałów budowlanych. Wersje ciężkie są stosowane przy transporcie przedmiotów wielkogabarytowych oraz innych pojazdów.

Każda przyczepka transportowa musi być odpowiednio oznaczona. Ważne jest jej zarejestrowanie i zainstalowanie tablic rejestracyjnych, ale też zadbanie o prawidłowe oświetlenie. Wśród wymaganych lamp znajdują się: światła stopu, pozycyjne i kierunkowskazy. Powinna być także wyposażona w elementy odblaskowe.

Rodzaje przyczepek transportowych

Jak już wspomniano, producenci oferują przyczepki transportowe jedno- i dwuosiowe. Te pierwsze to konstrukcje umieszczone na jednej osi i wyposażone w dwa koła. Najczęściej są przystosowane do przewozu ładunków o niewielkiej masie, do około 700-800 kg. Wersje dwuosiowe są wyposażone w dwie osie, a więc w 4 koła. Dzięki temu ich ładowność jest znacznie większa i umożliwiają bezpieczny przewóz również ciężkich rzeczy – wyjaśnia ekspert z firmy Przyczepy Bold.

Warto dodać, że każda z nich może mieć inną budowę. W zależności od przeznaczenia może mieć niskie burty aluminiowe bądź nieco wyższe – wówczas są one wykonywane z wodoodpornej sklejki. Popularnymi akcesoriami są także plandeki, pokrowce i pokrywy, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć ładunek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Często wykorzystuje się też konstrukcje wyposażone w najazdy, gdyż umożliwiają załadowanie i rozładowanie pojazdów.

Rodzajów przyczepek transportowych jest wiele. Chcąc zyskać pewność, że ułatwią one przewóz wybranych elementów, warto dopasować je nie tylko do gabarytów i wagi ładunku, ale też do możliwości samochodu. Należy pamiętać, że większe przyczepy wymagają użycia mocniejszych aut.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas