Materiał Partnera Błotniki samochodowe – jakie mają znaczenie podczas jazdy?

Błotniki samochodowe – jakie mają znaczenie podczas jazdy?

Każdy element pojazdu ma określoną funkcję do spełnienia. Dotyczy to nie tylko tego, co znajdziemy pod maską, ale również elementów karoserii. Jednym z takich są błotniki samochodowe, które warunkują poprawne działanie kół pojazdu. Za co odpowiadają i co zrobić w przypadku ich uszkodzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Rola błotników samochodowych

W konstrukcji samochodu niewiele jest mało ważnych elementów – warunkiem komfortowego i bezpiecznego użytkowania pojazdu jest sprawne współdziałanie wszystkich jego podzespołów. Błotniki samochodowe są niezbędne, by koła mogły pełnić swoją funkcję. Przede wszystkim chronią one opony przed piaskiem, żwirem, błotem czy innymi cząsteczkami podłoża, które mogą ją uszkodzić i obniżyć przyczepność auta, co może doprowadzić do wypadku. Ponadto, w połączeniu z odpowiednio dobranymi felgami, błotniki stanowią element dekoracyjny samochodu. Ważne jest jednak, by były wysokiej jakości – wykonane z mocnego materiału odpornego na działanie korozji. Dzięki temu karoseria będzie się dobrze prezentować przez długi czas, ale to nie wszystko. Podczas kolizji to błotniki samochodowe osłaniają najwrażliwsze elementy konstrukcji pojazdu. Dlatego powinny być one wykonane z blachy wysokiej jakości i poddawanej obróbce maszynowej, by zagwarantować wysoką skuteczność. Aby błotniki samochodowe mogły w pełni realizować swoją funkcję, muszą być właściwie dobrane do rozmiaru koła, rozstawu osi oraz sposobu montażu.

Wymiana błotników samochodowych

Jak w przypadku wszystkich części samochodowych i w tym możliwa jest wymiana uszkodzonego elementu. Bez problemu możemy zlecić to w warsztacie samochodowym, gdzie mechanik dobierze błotniki samochodowe do naszego modelu auta. Warto przy tym pamiętać, że możemy skutecznie wykorzystać tu używane błotniki samochodowe. Hurtownie części samochodowych takie jak HCU Transport oferują szeroki wybór produktów po regeneracji.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, należy przy tym zwracać uwagę na jakość danego elementu. Podniesie to komfort jazdy i zapewni trwałość elementu. To zmniejszy częstotliwość wymian, a tym samym obniży nasze koszty. Unikać powinniśmy przede wszystkim błotników samochodowych zrobionych ze zużytych tłoczników, ponieważ cechuje je niska trwałość, a wymiary trudniej jest dobrać do karoserii. Również demontaż elementu niskiej jakości jest uciążliwy. Główne zagrożenia dla błotników samochodowych to korozja, drobne zadrapania oraz kolizje. Najlepszym zabezpieczeniem przed nimi jest właśnie wybór części samochodowych wykonanych solidnie i pochodzących ze sprawdzonego źródła.

Podziel się