Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo stosowania gazu LPG

Bezpieczeństwo stosowania gazu LPG

Gaz LPG jest rodzajem paliwa coraz bardziej zyskującym na popularności. Szacuje się, że w Polsce tego typu instalacje zamontowane są w ponad 2 milionach samochodów. Warto wiedzieć jak bezpiecznie stosować tego typu gaz.

Zalety gazu LPG

LPG to mieszanina propanu i butanu, będąca jednym z najbardziej wszechstronnych źródeł energii. Gaz ten stosuje się przede wszystkim jako paliwo silnikowe, jednak wykorzystywać można go także do zasilania urządzeń grzewczych, domowych kuchenek gazowych, do przemysłowych procesów produkcji oraz do wielu innych czynności. Jego użycie wciąż rośnie.

-W temperaturze pokojowej, przy normalnym ciśnieniu, LPG ma postać gazu. Kiedy ciśnienie wynosi od 2.2 do 4 atm ulega on skropleniu. Przechowywany jest w butlach napełnianych w 80-85% objętości w celu uniknięcia ich rozerwania przez rozszerzającą się ciecz – tłumaczy ekspert reprezentujący Dystrybutora Gazu Płynnego Gal-Gaz.

Bezpieczne stosowanie LPG

Gaz płynny (LPG) wymaga odpowiedniego magazynowania – przechowywać można go jedynie w magazynach gazów palnych, posiadających bezpieczną instalację, zarówno elektryczną, jak i wentylacyjną, we właściwie oznakowanych i atestowanych opakowaniach. Ponadto, opakowania z LPG trzeba chronić przed nagrzaniem, a na terenie magazynu nie wolno pod żadnym pozorem palić papierosów, ani używać narzędzi iskrzących oraz otwartego ognia.

Osoby przebywające w pomieszczeniu, w którym przechowywany jest gaz LPG nie mogą nosić odzieży z tkanin podatnych na elektryzację. Powinny natomiast zostać wyposażone w specjalną odzież ochronną oraz sprzęt ochronny. Taki zestaw skutecznie zapobiegnie ewentualnym zatruciom, które mogą wynikać ze stosowania gazu płynnego. Konieczne jest również zadbanie o dobrą wentylację powietrza.

Jeśli gaz LPG stanie się przyczyną pożaru lub dojdzie do jego wypłynięcia, należy zawiadomić o zaistniałym zajściu wszystkie osoby znajdujące się w jego otoczeniu, usunąć je z obszaru zagrożenia oraz wezwać straż pożarną i policję. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas