Materiał Partnera Awaria pojazdu - co zrobić?

Awaria pojazdu - co zrobić?

Awarie pojazdów mechanicznym zdarzają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. W sytuacji, kiedy pojazd nagle się psuje, wielu kierowców nie wie, co należy zrobić. Zachowanie zimnej krwi i zdrowego rozsądku jest w takiej sytuacji najważniejsze. Sprawdź, co zrobić, kiedy Twój samochód się zepsuje.

Co zrobić podczas awarii samochodu?

Awaria samochodu nie jest niczym przyjemnym, wiele osób w takiej sytuacji zaczyna zbytnio się stresować i nie wiedzą, jakie kolejne kroki powinny podjąć. Co robić w przypadku awarii?


Podstawowymi krokami w razie zepsucia się samochodu to:

●  Sprawdź, czy samochód nie zagraża bezpieczeństwu na drodze - Twój pojazd uległ awarii na autostradzie? A może zepsuł się na mało uczęszczanej drodze? W każdym przypadku musisz zadbać o to, aby nie stanowił on zagrożenia dla innych pojazdów oraz ludzi. Musisz także zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które będą ci pomagać - nie zapomnij o postawieniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości. W miarę możliwości zaparkuj go na poboczu (jeśli nie odpala, poproś o pomoc innych kierowców), w dobrze widocznym dla innych miejscu, a drzwi trzymaj zamknięte, aby nikt o nie przypadkiem nie zahaczył. Jeśli spod maski wydobywa się dym, koniecznie sięgnij po gaśnicę, w którą każdy pojazd wyposażony być powinien. W miarę możliwości odłącz też jak najszybciej akumulator, aby nie doszło do zapłonu w przypadku wyciekającego paliwa lub awarii instalacji elektrycznej.

●  Sprawdź stan pojazdu - kiedy sytuacja jest bezpieczna, sprawdź stan pojazdu i jego parametry. Często zdarzają się niewielkie usterki, takie jak przerwanie przewodu paliwowego, które można naprawić dosyć łatwo w ostateczności na miejscu. Kierowcom zdarza się też zapomnieć o tankowaniu, dolewaniu oleju czy płynu chłodniczego - być może wycieczka na stację paliwową rozwiąże problem.

●   Wezwij pomoc drogową  - autolawety pracują przez całą dobę, także w święta czy niedzielę. Nie bój się więc wezwania pomocy drogowej, która odholuje Cię do wskazanego miejsca. Jeśli nie mieszkasz w okolicy, w której zdarzyła się awaria, kierowca lawety na pewno podpowie Ci, gdzie znajduje się najbliższy warsztat samochodowy godny polecenia.

Dowiezienie auta do mechanika czy pod dom?

Jak mówi nam ekspert firmy Pomoc Drogowa ADEX, to, czy samochód zostanie dowieziony do domu lub do warsztatu samochodowego, jest indywidualną decyzją każdej osoby. Firmy oferujące holowanie pojazdów z chęcią polecają dobre warsztaty w okolicy, ale ostateczna decyzja należy zawsze do kierowcy. W końcu może okazać się, że awaria wcale nie była poważna i poradzi sobie on z jej naprawieniem samodzielnie.

Opracowanie:

Pomoc Drogowa ADEX

Skrzyszów 482

Podziel się