Materiał Partnera Awaria klimatyzacji w samochodzie – jak ją rozpoznać i co może się do niej przyczynić?

Awaria klimatyzacji w samochodzie – jak ją rozpoznać i co może się do niej przyczynić?

Trudno byłoby wyobrazić sobie komfortowe podróżowanie samochodem bez sprawnie działającej klimatyzacji. Choć jest to wynalazek stosunkowo nowy, biorąc pod uwagę całą historię motoryzacji, to zdążyliśmy już do niej przywyknąć. Niemniej jednak klimatyzacja, podobnie jak wszystkie inne, narażona jest na różnego rodzaju awarie. Jak je rozpoznać i w jaki sposób sobie z nimi poradzić?

Awaria klimatyzacji – objawy

Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdego kierowcy, jest wyraźny spadek wydajności chłodzenia powietrza. Aby zorientować się w sytuacji, nie trzeba wykorzystywać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy spojrzeć na zegarek. Jeżeli wcześniej optymalną temperaturę można była uzyskać w ciągu 5 minut, to dojście do tego samego poziomu w kwadrans sugeruje, że prawdopodobnie zaczyna brakować czynnika chłodzącego. Kolejnym objawem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kratek nawiewu wraz ze wdmuchiwanym zimnym powietrzem.

Zapach ten porównać można do tego, jaki panuje w wilgotnych piwnicach. Niestety świadczy to o rozwoju grzybów w układzie, które mają tam bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o rozmnażanie. Wystawienie swoich dróg oddechowych na długotrwale wdychanie takiego powietrza może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku utrzymania klimatyzacji samochodowej w należytym stanie wystarczy pamiętać o regularności przeglądów oraz czyszczenia. Nie jest to rozwiązanie drogie, a może oszczędzić wielu ewentualnych trudności. Co jednak gdy klimatyzacja się popsuje?

Awarie klimatyzacji – z czym można spotkać się najczęściej?

Za zdecydowaną większość awarii instalacji klimatyzacyjnej w samochodach odpowiadają niestety sami użytkownicy. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że odkładanie w czasie serwisu, może przyczynić się do zatarcia sprężarki i zablokowania zaworu rozprężającego. Do uszkodzenia najważniejszego elementu układu, jakim jest sprężarka, może przyczynić się niewystarczająca wymiana ciepła w skraplaczu, która również prowadzi do zatarcia. Jeśli chodzi o klimatyzację, to zdarzają się także rozszczelnienia układu, do których zlokalizowania potrzebne jest nie tylko ogromne doświadczenie, ale także specjalistyczny sprzęt.

Wbrew powszechnie panującej opinii klimatyzacja nie jest układem niezniszczalnym, dlatego jej serwis i ewentualne naprawy warto powierzyć profesjonalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Twój Serwis, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej może zapewnić klientom nie tylko pewność skutecznego usunięcia awarii, ale także bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:

Podziel się