Materiał Partnera Awaria ciężarówki na autostradzie - co należy zrobić?

Awaria ciężarówki na autostradzie - co należy zrobić?

Będąc początkującym kierowcą ciężarówki, musimy zdać sobie sprawę, że prawdopodobnie prędzej czy później będziemy mieli awarię naszego pojazdu. Niestety, awaria TIR-a to duży stres - zarówno dla przewoźnika, jak i kierowcy. Sprawa wygląda znacznie lepiej, gdy pojazd odmówi nam posłuszeństwa przy rzadko uczęszczanej drodze. Gorzej jednak, gdy taka sytuacja trafi się na autostradzie. Co powinniśmy wówczas zrobić?

Najpierw należy odpowiednio oznakować pojazd. 

Zacznij od upewnienia się, że bezpiecznie możesz wysiąść z pojazdu. Autostradą pojazdy poruszają się w znacznych prędkościach, więc chwila nieuwagi i może zdarzyć się tragedia. Gdy uda Ci się wysiąść, ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości stu metrów za pojazdem. Włącz również światła awaryjne. Skontaktuj się z obsługą autostrady. Kolejnym krokiem powinien być kontakt z obsługą drogi. Musisz powiadomić ich, na którym kilometrze stoisz. Zepsuty TIR stanowi poważne zagrożenie dla ruchu, dlatego osoby zajmujące się obsługą, wyślą najszybciej jak tylko są w stanie wóz serwisowy, który zabezpieczy miejsce postoju. Możliwe, że będzie potrzebne ustawienie zwężenia drogi oraz tablic ostrzegających o zdarzeniu – ale to w przypadku, gdy Twoja ciężarówka zajmuje pas ruchu. Przy okazji, zadzwoń również do swojego pracodawcy. Warto, żeby wiedział, że transport nie dotrze na czas.

Niezwłocznie wezwij pomoc. 

Tutaj w gestii pracodawcy leży odpowiednie wcześniejsze zabezpieczenie się, przed ewentualnymi awariami. Firmy, które pomagają w takich sytuacjach – na przykład Hol Trans Pomoc drogowa - oferują pomoc drogową dwadzieścia cztery godziny na dobę. Posiadają specjalne samochody pomocy drogowej, przystosowane do holowania ciągników siodłowych i naczep, które zostaną niezwłocznie wysłane na miejsce zdarzenia. Jeśli firma, w której pracujesz, nie ma wykupionych usług u takiej firmy, warto porozmawiać z przełożonym. Pamiętaj, że inna forma holowania na autostradzie jest surowo zabroniona. 

Co zrobić, jeśli usterka nie unieruchomiła ciężarówki? 

Awarie ciężarówek mogą wystąpić w przeróżnych formach – nie wszystkie spowodują brak możliwości dalszej jazdy. Jeśli jesteś w stanie dalej prowadzić pojazd, kieruj się do najbliższego zjazdu lub MOP-u. Musisz jednak pamiętać, że na autostradzie minimalna prędkość wynosi 40 km/h, ponieważ wolniejsza jazda może zagrażać bezpieczeństwu innych kierowców.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas