Materiał Partnera Wybór idealnej tkaniny na garnitur

Wybór idealnej tkaniny na garnitur

Bardzo ważnym elementem garnituru jest materiał. Zlecając szycie na miarę mamy możliwość wyboru tkaniny, z jakiej zostanie uszyty nasz garnitur. Wybór ten jednak często przysparza problemów. Rynek oferuje szeroki wachlarz materiałów. Pytanie, który z nich będzie najlepszy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Bo i garnitur nie jest przecież tylko na jedną okazję.

Uniwersalne rozwiązanie

Szyjąc garnitur często szukamy uniwersalnych rozwiązań. Niestety nie ma tkaniny, która spełni te oczekiwania. Nie istnieje materiał, który doskonale sprawdzi się zarówno latem jak i zimą. Dlatego zlecając krawcowej uszycie garnituru musimy wiedzieć, w jakich porach roku chcemy go nosić. Pewnym półśrodkiem może okazać się wełna czesankowa, która posiada gramaturę 280 gr/mb. Niestety i w jej przypadku istnieje spore ryzyko, że w lecie będzie nam za gorąco, a w zimie za zimno.

Tkaniny letnie

Cechą charakterystyczną garniturów szytych na porę wiosenną i letnią będzie z pewnością luźniejszy splot tkanin. Materiały tego typu lekko prześwitują, kiedy spojrzymy na nie pod światło. Dzięki temu przepuszczają więcej powietrza i tym samym stanowią doskonałą wentylację dla naszego ciała. Pewną wadą „letnich” tkanin jest ich niska waga. Powoduje ona, że garnitur nie układa się tak dobrze jak ten uszyty z grubszego materiału.

„Najbardziej popularną tkaniną na lato jest wełna tropik. Charakteryzuje się ona luźnym splotem oraz niską gramaturą. Nieco mniejszą popularnością cieszą się tkaniny lniane i bawełniane. Wynika to z faktu, że dosyć łatwo się gniotą.” – wyjaśnia Teresa Pałaszewska, prowadząca pracownię krawiecką TARA.

Tkaniny zimowe

Tkaniny zimowe, z których szyje się garnitury charakteryzują się wyższą gramaturą (300 gr/mb) oraz gęstym splotem. Dzięki temu stanowią dużo lepszą izolację od zimna. Grubsze tkaniny dużo lepiej układają się i prostują. Wyglądają także bardziej elegancko. Typowo zimowe materiały to przede wszystkim wełny czesankowe i zgrzeblone, flanele, wełny z alpak oraz kaszmir.

Sztuczne i syntetyczne tkaniny

Z pewnością należy się wystrzegać szycia garnituru ze sztucznej tkaniny. Jej podstawową wadą jest nieprzepuszczalność. To sprawia, że noszenie garnituru wykonanego z poliestru wywołuje nie tylko dyskomfort, ale także powoduje nieprzyjemny zapach. Poza tym garnitury wykonane z takiego materiału wyglądają dużo gorzej aniżeli ich odpowiedniki z naturalnych tkanin.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wiskozy. Nie jest ona tkaniną naturalną, ale za to wykazuje dosyć dobrą przepuszczalność. Dzięki temu nie powoduje dyskomfortu w trakcie noszenia garnituru.

Zlecając pracowni krawieckiej uszycie garnituru na miarę należy zwrócić szczególną uwagę na wybór tkaniny. Dzięki temu oprócz dobrej prezencji będziemy również czuć się w pełni komfortowo.

Podziel się