Artykuł sponsorowany Szczegóły wpływające na wygląd koszuli męskiej, czyli kołnierzyki i mankiety

Szczegóły wpływające na wygląd koszuli męskiej, czyli kołnierzyki i mankiety

Koszule to jedne z najczęściej pojawiających się ubrań w każdej męskiej garderobie. Są one doskonałym wyborem nie tylko do pracy w biurze, czy na spotkania biznesowe, lecz również świetnie pasują do spotkań towarzyskich. Kupując koszule mało kto zwraca uwagę na wszystkie detale koszuli, co jest błędem, ponieważ mają one duży wpływ na jej wygląd. Jak zatem wybrać odpowiedni kołnierzyk oraz mankiety w męskich koszulach?

Kołnierzyk to ważny szczegół

Kołnierzyki w koszulach odgrywają nieocenioną rolę. Oprócz wpływu na wygląd całego stroju, są przydatne w trakcie noszenia krawatów lub muszek. W większości przypadków kołnierzyki powinny być dopasowywane do rozmiaru koszuli. Wyróżnia się kilkanaście typów kołnierzyków, aczkolwiek wystarczy znajomość tylko kilku najważniejszych, by wybrać odpowiedni jego rodzaj. Warto także wiedzieć, jak dobierać kołnierze do poszczególnych sytuacji.

Pierwszym typem jest kołnierzyk prosty, zwany kołnierzem Kent. Koszule, które go mają nadają się na uroczyste spotkania towarzyskie, do pracy w biurze, czy na nieformalne spotkania. Warto pamiętać, że do koszuli z tego typu kołnierzem pasuje krawat o pojedynczym węźle prostym. Nieco bardziej formalnym typem kołnierza jest włoski, zwany inaczej Cut awal lub Hai. Charakteryzuje się szeroko rozstawionymi krawędziami. Koszule z takim kołnierzem przeznaczone są na oficjalne uroczystości, ponieważ to eleganckie modele. Idealny do niego jest jedwabny krawat wiązany podwójnym węzłem Windsor.

Jeśli zależy nam na prawidłowym doborze kołnierzyka do fraków, surdutów i smokingów, najlepszym wyborem jest typ łamany. Zazwyczaj jego guziki są zakryte plisą. Z takim typem kołnierza dobrze współgra mucha lub plastron, dzięki czemu jest dobrym wyborem na uroczystości ślubne. Wyróżnia się także kołnierze Button-down, które charakteryzują się tym, że ich końce są przypięte do koszuli guzikami. Taki typ uważany jest za mniej formalny i dobrze prezentuje się biurze. Nie zaleca się zakładania koszul z takim kołnierzem na oficjalne okazje. Ostatnim rodzajem kołnierzyka, który trzeba znać to stójka. Zakłada się go jedynie pod marynarki ze stójką. Charakter takiej koszuli jest formalny i można je zakładać na spotkania biznesowe oraz do bura. Pod taki kołnierzyk nie zakłada się muchy i krawata.

Kolejny detal koszuli, czyli mankiety

Równie istotne przy wyborze koszuli są mankiety. Spotyka się ich wiele rodzajów, jednakże dwa najbardziej popularne to mankiety pojedyncze i podwójne. Mankiety podwójne charakteryzują się tym, że do ich zapięcia potrzebne są spinki. Ogólnie uznaje się je za bardziej eleganckie i nadają się na oficjalne spotkania i uroczystości. Koszule z podwójnymi mankietami znajdziemy w ofercie firmy Rafael z Krakowa. Kiedy je zakładamy, musimy pamiętać o włożeniu krawata lub muchy. Spinki do mankietów powinny być dopierane na podstawie pozostałych dodatków, czyli zegarka i spinki do krawata.

Z kolei koszule z mankietami pojedynczymi są mniej formalne i nie wymagają zakładania do nich muchy i krawata. To dobry wybór na spotkania biznesowe, a także towarzyskie. Zazwyczaj nie powinno zakładać się ich na oficjalne spotkania i okazje, np. na śluby. Wśród nich wyróżnia się wiele fasonów, np. zaokrąglone lub ścięte. Poza tym mankiety pojedyncze mogą mieć zróżnicowaną ilość guzików.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas