Artykuł sponsorowany Popularne materiały wykorzystywane przy produkcji odzieży - przewodnik dla zainteresowanych

Popularne materiały wykorzystywane przy produkcji odzieży - przewodnik dla zainteresowanych

Świat materiałów, z których szyje się ubrania jest bardzo ciekawy i zróżnicowany. Ich znajomość jest bardzo przydatna przy wyborze poszczególnych rodzajów odzieży. Można je podzielić na 3 główne kategorie: materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Co warto wiedzieć o każdej z kategorii i jakie popularne materiały obejmuje poszczególna grupa?

Materiały naturalne

Jak sama nazwa wskazuje, materiały naturalne produkowane są z naturalnych surowców – włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Uznawane są za najzdrowsze  i najbardziej praktyczne dla naszej skóry.  Do tej kategorii materiałów zaliczamy przede wszystkim bawełnę, wełnę, jedwab i len. Są to materiały oddychające, dzięki którym skóra się nie poci. Nie powodują również alergii, podrażnień oraz uczuleń. Nie bez powodu na letnie, gorące dni polecane są lekkie tkaniny z lnu zamiast tkanin poliestrowych.

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów, znany i używany od wielu tysiącleci. Ze względu na swoje właściwości tkanina bawełniana jest odporna na rozciąganie. Może grzać lub chłodzić, w zależności od grubości splotu. Jest bardzo wygodna, przewiewna i idealna na każdą okazję. Ubrania z bawełny łatwo się pielęgnuje. Można z niej wykonać praktycznie każdą część odzieży. Kolejnym popularnym naturalnym materiałem jest wełna. Surowiec pozyskiwany może być z sierści owiec, kóz, lam czy królików. W zależności od surowca, możemy wełnę podzielić na wełnę merino, moher i kaszmir. Wełnę charakteryzują dobre właściwości termoizolacyjne i przewiewność.

Jedwab to delikatna tkanina, uznawana za ekskluzywną. Ma wspaniały połysk i jest bardzo delikatna w dotyku, przez co należy o nią dbać z uwagą. Mimo, że ubrania z lnu są dość drogie, to nosi się je wspaniale –  są zwiewne i lekkie. Len z kolei to materiał idealny na letnie dni – nie dość, że skóra się nie poci, to wykazuje on też właściwości ochładzające. Jest również odporny na rozciąganie. Najczęściej szyje się z niego koszule, sukienki i spodnie. Jest to jednak tkanina dość gniotliwa. Wysokiej jakości odzież z naturalnych materiałów znajdziemy w sklepie internetowym Moda Club Store.

Materiały sztuczne i syntetyczne

Wbrew pozorom nazwa „materiały sztuczne” nie odnosi się do tego, że nie są naturalne. Materiał sztuczny tworzony jest z substancji naturalnych (przede wszystkim z celulozy), jednak jest on następnie chemiczne przetworzony. Materiały sztuczne to między innymi wiskoza, tencell czy włókna bambusowe. Podobnie jak materiały naturalne, są oddychające i przyjazne dla skóry. Z kolei materiały syntetyczne od początku do końca wytarzane są chemicznie. Trzeba jednak podkreślić, że materiał syntetyczny materiałowi syntetycznemu bywa nierówny. Wszystko zależy od stopnia jakości stosowanych syntetyków. Jeśli są one niskiej jakości, wytwarzane masowo – jak np. ubrania w popularnych sieciówkach, nie będą one komfortowe i szybko się zniszczą. Natomiast syntetyki są stosowane również przy produkcji ubrań sportowych – nie chłoną wówczas wody. Wysoka jakość syntetyków sprawia, że zyskujemy finalnie komfortowe i trwałe ubrania. Do najpowszechniej stosowanych syntetyków możemy zaliczyć elastan, poliester, poliamid i akryl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas