Materiał Partnera Odzież używana kontra nowa. Porównanie

Odzież używana kontra nowa. Porównanie

Obecnie, dzięki sklepom z używaną odzieżą, można ubrać się tanio, modnie, a przede wszystkim nabyć outfity naprawdę wysokiej jakości. Dawno minęły już czasy tych sklepów, w których można było dostać wyłącznie niemodne, poplamione czy porwane ubrania. Dziś sprzedawcy i dostawcy dbają o to, by nie odstawały one jakością od nowych. Kupowanie ubrań w sklepach z używaną odzieżą już dawno przestało być uważane za coś dziwnego, a wręcz stało się modne.

Odzież używana jest eko

Zgodnie z filozofią zero waste, nie warto kupować nowych produktów, kiedy mamy pod dostatkiem tych, które już zostały wyprodukowane. Odnosi się to także do ubrań. Bardzo wiele osób zakłada daną rzecz tylko raz, po czym się jej pozbywa. To właśnie tego typu ubrania trafiają do firm takich jak Darja. Dzięki temu można kupić markową odzież za grosze, a przy okazji wesprzeć działania na rzecz środowiska.

Zdecydowanie korzystniej jest skorzystać z usług sklepów, które sprowadzają dobrej jakości ubrania używane niż kupować nowe, które trzeba od zera uszyć w fabryce. Wybór second-handu ma pozytywny wpływ na planetę, jak i Twój portfel, ponieważ cena noszonego ubrania jest bardzo korzystna.

Odzież używana – jakość

Odzież używana, chociaż często nie jest sortowana, charakteryzuje się wysoką jakością. Najczęściej jej źródłem są zbiórki kontenerowe, charytatywne i bezpośrednie (door-to-door).

Warto zadać sobie pytanie, które w pewien sposób jest odpowiedzią na to, czy warto kupować używaną odzież. Skoro poprzedni właściciele ubrań, mieli sobie daną część garderoby tylko raz, czym ona może się różnić od tej ze sklepu, jeśli tam odzież również jest wielokrotnie przymierzana?

Z kolei nowe ubrania niskiej jakości nie mogą być niestety porównane na korzyść z ubraniami używanymi. Jeśli powstały np. z poliestru, możesz się spodziewać, że już po pierwszym praniu nie będą wyglądały już dobrze. Zdecydowanie lepiej zainwestować w tanią odzież używaną wysokiej jakości.

Cena odzieży używanej

Największą korzyścią płynącą z kupna ubrań w second-handach jest cena nie do pobicia. Taka odzież jest o wiele tańsza niż ta, którą można kupić w popularnych sieciówkach. Obecnie nawet za zwykły czarny t-shirt w galerii handlowej trzeba zapłacić od 30 do nawet 60 złotych. W second-handzie taką koszulkę możesz mieć już od złotówki!

Jakie są wady używanej odzieży? W sumie jest jedna – może się okazać, że bardzo spodoba Ci się dane ubranie, które jest w nieodpowiednim dla Ciebie rozmiarze. Ale z drugiej strony unikatowość każdego modelu sprawia, że możesz tworzyć zawsze niepowtarzalne stylizacje.

Podziel się