Artykuł sponsorowany O czym powinniśmy wiedzieć na temat próby złota i miary karatowej?

O czym powinniśmy wiedzieć na temat próby złota i miary karatowej?

Złota biżuteria to jeden z najchętniej noszonych dodatków przez wielu ludzi. Pewnie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że łańcuszki, pierścionki, obrączki, kolczyki i inna biżuteria wykonywane są z rozmaitych prób złota. Jednak nie każdy wie, o czym dokładnie mówi próba tego kruszcu, a także, czym jest miara karatowa. Zanim kolejny raz udamy się do jubilera, warto nieco bardziej zagłębić się w ten temat.

Próba złota – co to takiego?

Próba złota to parametr mówiący, ile tego kruszcu znajduje się w stopie, który został użyty do wykonania biżuterii. Inaczej mówiąc, próba złota określa jego zawartość w biżuterii. Dla niektórych z nas może to być pewne zaskoczenie, aczkolwiek biżuteria ze złota nie jest w całości z niego wykonana. Gdyby tak było, nie moglibyśmy nosić takich dodatków, ponieważ złoto to miękki, plastyczny i rozciągliwy kruszec. W związku z tym konieczne jest zwiększenie jego trwałości. Jubilerzy w tym celu dodają rozmaite domieszki, którymi zwykle są stopy innych metali. Oprócz tego nie każda złota biżuteria jest taka sama. O zawartości złota informują próby, które zostały wprowadzone po to, aby ustandaryzować wyroby jubilerskie. Czyste, 24-karatowe złoto określane jest próbą 999,9, aczkolwiek nie nadaje się do wykonania biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie i nie wykazuje odporności na ścieranie. Wysokie próby złota zazwyczaj można spotkać jedynie w postaci sztabek złota lub monet wykonanych z tego kruszcu.

Należy jednak zaznaczyć, że wyroby jubilerskie muszą charakteryzować się jedną z prób, które określone są w prawie pobierczym. Zgodnie z nim złota biżuteria może mieć próby 750, 585, 500, 375 oraz 333. W biżuterii o próbie 750 zawartość czystego złota wynosi 75%. Analogicznie sytuacja wygląda z pozostałymi próbami. Z tego wynika, że np. w obrączkach o próbie złota 750 znajdziemy ponad dwukrotnie więcej złota niż w wyrobie o próbie 333. Zostając przy obrączkach, to je akurat zazwyczaj wykonuje się ze złota o próbie 585. Podobnie jest z pierścionkami zaręczynowymi. Taka domieszka złota i stopów innych metali to gwarancja jakości i wytrzymałości biżuterii. W wyrobach o niższej próbie, czyli np. 375 i 333 jest większa zawartość nieszlachetnych metali, a to sprawia, że biżuteria może się niszczyć.

Jakie złoto warto kupować, a jakiego nie warto?

Ze względu na to, że złote łańcuszki, bransoletki, kolczyki i inne wyroby jubilerskie tworzone z niższych prób złota po pewnym czasie użytkowania ciemnieją i matowieją, Firma Jubilerska Bogart z Sieradza w województwie łódzkim przestała sprzedawać taką biżuterię. Istnieje jednak więcej powodów, dla których kupno złotej biżuterii o niższej próbie jest nieopłacalne. Taka biżuteria szybko traci swój połysk, a przywrócenie jej dawnego blasku wymaga zastosowania rozmaitych mechanicznych czynności. Problemy pojawiają się także przy powiększaniu i pomniejszaniu takich wyrobów, ponieważ pozostawione wówczas odbarwienia trudno usunąć. Wyroby jubilerskie z niższych prób złota mają też tendencję do zrywania się oraz kruszenia.

W związku z powyższym wspomniana firma jubilerska na prośbę klientów zdecydowała się wycofać ze swojej oferty wyroby jubilerskie wykonywane z niższych prób złota. Od tego czasu w gablotach tego jubilera znajdziemy jedynie kolczyki, łańcuszki, pierścionki, bransoletki, obrączki i inną złotą biżuterie, która wykonana jest ze złota o wyższych próbach. Biżuteria o próbie złota 585 i wyższej to gwarancja, że produkt nie ulegnie w szybkim czasie uszkodzeniu, a co więcej, będzie on szlachetniejszy i piękniejszy.

Miara karatowa – czym właściwie jest?

Oprócz prób złota jubilerzy korzystają także z innej miary, którą określa się karatową. Karat to jednostka masy, która jest powszechnie używana w celu określania wielkości kamieni oraz zawartości złota w wyrobach jubilerskich. Jak zostało wcześniej wspomniane, czyste złoto określane jest mianem 24-karatowego. To oznacza, że 100% złota to 24 karaty i odpowiada próbie 999. Idąc dalej tym rozumowaniem, wynika, że złoto o próbie 750 to 18-karatowe złota, a te o próbie 500 można zastąpić określeniem, że jest ono 12-karatowe. Najniższa próba wyrobów jubilerskich ze złota, czyli 333, odpowiada 8-karatowemu złotu. Wiedząc, jakie są miary złota, a także, o czym konkretnie one nas informują, możemy iść do jubilera i na spokojnie wybierać oferowaną przez niego biżuterię.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas