Artykuł sponsorowany Jakie są zasady zastawiania przedmiotów w lombardzie?

Jakie są zasady zastawiania przedmiotów w lombardzie?

Dodatkowa gotówka może przydać się w różnych okolicznościach, a często są one nagłe i nieprzewidziane. Pożyczki w bankach wymagają spełnienia wielu formalności, z kolei przysłowiowe „chwilówki” budzą sporo kontrowersji. Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, czyli uzyskanie pieniędzy w zamian za zastaw wartościowego przedmiotu w lombardzie. Co cechuje taką transakcję?

Jakie rzeczy można oddać do lombardu?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że lombard to miejsce, do którego można przynieść praktycznie każdą rzecz, która jest niepotrzebna, aby uzyskać za nią kwotę adekwatną do jej wartości. Nic bardziej mylnego. Tego rodzaju miejsca są zainteresowane skupem głównie wartościowych przedmiotów. To również dość ogólne sformułowanie, dlatego warto je uściślić. Oferty lombardów w tym zakresie bywają zróżnicowane, stąd też należy wcześniej się upewnić, czy dana placówka będzie w ogóle zainteresowana przedmiotem, jaki chce się spieniężyć lub uzyskać tak zwaną pożyczkę pod zastaw. Najczęściej można ją otrzymać w zamian za metale i kamienie szlachetne, sprawny sprzęt elektroniczny, antyki, militaria, biżuterię oraz zegarki, a nawet monety kolekcjonerskie.

Kto może zastawić przedmiot?

Według przepisów polskiego prawa do otrzymania wspomnianej pożyczki są uprawnione jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. W związku z tym do zawarcia umowy z lombardem niezbędne jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, prawa jazdy bądź paszportu. Ponadto klient oddający dany przedmiot w zastaw musi być jej właścicielem, dlatego pracownik może poprosić o dołączenie dokumentu potwierdzającego taki stan rzeczy, na przykład dowodu zakupu. Transakcji nie mogą bowiem podlegać ruchomości będące przedmiotem innego zabezpieczenia, roszczeń osób trzecich lub takie, o które toczy się postępowanie sądowe.

Jak wygląda transakcja zastawu w lombardzie?

Jeśli powyżej opisane warunki są spełnione, można bez problemu udać się do lombardu w celu uzyskania pożyczki. To jeden z szybszych, ale jednocześnie bezpiecznych sposobów na pozyskanie gotówki na dowolny cel. Warto wybierać sprawdzone miejsca, w których dbałość o poufność danych klientów stanowi priorytet, jak na przykład w warszawskim lombardzie Diamond District. Po dostarczeniu konkretnej rzeczy i zaproponowaniu ceny sprzedaży pracownik ocenia jej stan techniczny oraz inne istotne parametry. Na tej podstawie podaje wartość zastawu, będącej jednocześnie kwotą pożyczki. Klient ma jednak prawo do negocjacji. Gdy obydwie strony dojdą do porozumienia w tej kwestii, następuje spisanie umowy oraz wypłata gotówki na miejscu. Osoba dokonująca zastawu ma określony termin na wykupienie przedmiotu. Po tym czasie, jeśli nie zgłosi się w tym celu, rzecz trafia do ogólnej sprzedaży w asortymencie lombardu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas