Materiał Partnera Jakie są wady i zalety popularnych tkanin?

Jakie są wady i zalety popularnych tkanin?

Najprawdopodobniej każdy z nas ma w swojej szafie ubrania, które nie miały długiego życia - mocno się skurczyły po praniu, szybko straciły swoje piękne kolory lub “zmechaciły się” po zaledwie kilkukrotnym nałożeniu. Jeśli odzież była prana zgodnie z zaleceniami producenta, to zapewne przyczyną jest materiał niezbyt dobrej jakości. Dlatego warto poznać właściwości różnych materiałów, aby przy następnych zakupach wybierać ubrania lepszej jakości.

Rodzaje tkanin

Tkaniny wykorzystywane w przemyśle odzieżowym dzieli się na trzy główne grupy: naturalne, syntetyczne i sztuczne. Pierwszy rodzaj to tkaniny z włókien naturalnych - roślinnych lub zwierzęcych. Można do nich zaliczyć m.in. bawełnę, len, kaszmir, wełnę). Drugi rodzaj to tkaniny z włókien powstałych ze sztucznych składników. Można do nich zaliczyć, np. poliester, akryl. Trzeci rodzaj to tkaniny powstałe z naturalnych elementów, lecz poddane chemicznej obróbce. Przykładem jest bambus lub wiskoza.

Każda z tkanin ma swoje atuty i mankamenty. Wie o tym każda krawcowa, np.z  firmy ANITA ANITA Martos. Niektóre tkaniny są mniej gniotliwe, inne bardziej, niektóre lepiej sprawdzą się latem, inne zimą.

Włókna naturalne

Ogromną zaletą włókien naturalnych jest komfort noszenia. Są one również przyjazne dla ciała i środowiska.

  • Bawełna. Jest przewiewna, przyjemna w dotyku, nie elektryzuje się. Bawełna jest polecana alergikom. Niestety jest materiałem gniotącym się i wolno schnącym.
  • Jedwab naturalny. Jest piękny, miękki, przewiewny, lecz trudny w pielęgnacji - jest wrażliwy na pot i światło.
  • Wełna. Ma znakomite właściwości izolacyjne. Niestety wełniane tkaniny mogą się wyciągać, są podatne na mole i wolno schną.

Włókna sztuczne

Mają wiele zalet. Znakomicie sprawdzą się przy odzieży letniej.

  • Włókno bambusowe. Ma bardzo dobre właściwości higroskopijne, antybakteryjne i antygrzybicze. Jest elastyczne, szybko schnie, nie wywołuje alergii.
  • Wiskoza. Ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdzi się przy odzieży letniej. Zamawiając uszycie sukienki w zakładzie krawieckim, np. ANITA ANITA Martos, warto zwrócić uwagę na ten materiał. Wiskoza jest przyjemna w dotyku, przewiewna, dobrze chłonie wilgoć.
  • Lyocell. Przypomina wiskozę i bawełnę. Jest miękki, przewiewny, wytrzymały. Nadaje się dla alergików.

Włókna syntetyczne

Ich główną zaletą jest wytrzymałość, sprężystość i niska gniotliwość.

  • Poliester. Jest odporny i wytrzymały. Niestety elektryzuje się, szybko się “mechaci” i słabo pochłania wodę.
  • Akryl. Jest to jeden z najtańszych materiałów, niestety nie ma dobrej opinii. Akryl nie zapewnia komfortu cieplnego, nie jest przewiewny, elektryzuje się i szybko się mechaci.

Opracowanie:

"ANITA" ANITA Martos

Żywiec , Sienkiewicza 18

  • tel. 48692044443

Podziel się