Materiał Partnera Jakie elementy powinien zawierać jednorazowy komplet chirurgiczny?

Jakie elementy powinien zawierać jednorazowy komplet chirurgiczny?

Jeszcze w XIX wieku medycy uważali, że prawidłowym etapem gojenia się rany jest ropienie. Dzisiaj już nikt tak nie myśli. Profilaktyka zakażeń stała się jednym z filarów współczesnej medycyny. Elementem takiego podejścia są jednorazowe komplety chirurgiczne dla lekarzy oraz jednorazowe koszule dla pacjentów. W sposób szczególny obowiązują one na bloku operacyjnym.

Strój chirurga

Jednorazowe komplety chirurgiczne dedykowane są przede wszystkim lekarzom wykonującym operacje. Jednakże może z nich skorzystać każda osoba z personelu medycznego, szczególnie jeżeli jest bezpośrednio narażona na kontakt z krwią czy innymi wydzielinami chorych. Odzież jednorazowa chroni nie tylko medyków, ale również pacjentów. Zmiana ubioru po wykonaniu zabiegu sprawia, że zarazki nie zostaną przeniesione na kolejnego pacjenta. Ubrań jednorazowych nie trzeba prać ani dezynfekować – wymienia się je na czyste i nowe.

Jednorazowy komplet chirurgiczny składa się z dwóch elementów:

  • bluzy, zwykle zaopatrzonej w kieszenie,
  • spodni.

Taki zestaw stanowi bazę dla kompletnego ubioru medyka. W zależności od konkretnego zadania dodatkowo będzie potrzebował np.: jednorazowego czepka, rękawic czy maseczki.

Tego typu komplety oferują producenci jednorazowych artykułów medycznych, jak na przykład firma Mia Design z Częstochowy. Warto pamiętać, że wyroby te nie są kwestią mody czy sztucznie wymyślonych przepisów. To skuteczny sposób na zapobieganie różnego rodzaju zakażeniom.

Dlaczego jednorazowy?

Wydawać by się mogło, że lepiej uszyć komplet chirurgiczny z porządnego materiału, który wystarczyłby na długie lata. W kontekście higieny medycznej – nic bardziej mylnego. Aby utrzymać czystość na oddziałach szpitalnych, najbardziej efektywną formą ubioru, są wyroby jednorazowe.

Producenci jednorazowych kompletów medycznych dbają jednak o to, aby stroje dla medyków, jak i koszule dla pacjentów, były wykonane z materiałów przyjaznych dla użytkowników. Są to tkaniny o określonych parametrach, oddychające (co ma szczególne znaczenie ze względu na pocenie się) i nie jest łatwo je rozerwać. Ponadto, odzież można zamówić w opcji zarówno jałowej jak i niejałowej.

Jednorazowe komplety chirurgiczne dostępne są w kilku kolorach, np. niebieskim i zielonym. Czasem jest to kwestia nie tylko estetyki, ale i zaznaczenia, jaką rolę pełni osoba na oddziale. Oczywiście, dostępne są różne rozmiary, od S do XXL, lecz zwykle (choć nie zawsze) krój jest ujednolicony i jeden model obowiązuje dla obydwu płci. Użyty materiał nie jest prześwitujący i ma odpowiednią gramaturę.

Podziel się