Artykuł sponsorowany Jak działają komputerowe hafciarki?

Jak działają komputerowe hafciarki?

Haft to stosowana od wieków metoda zdobienia wszelkiego rodzaju tkanin. Kolorowe wzory z nici pierwotnie były wyszywane ręcznie, ich wykonanie było więc zajęciem bardzo czasochłonnym, wymagającym dużych umiejętności i ogromnej precyzji. W dzisiejszych czasach możemy je powierzyć wyspecjalizowanym maszynom, czyli hafciarkom komputerowym. Jak działają te maszyny?

Jak powstaje haft komputerowy?

Generalna zasada działania hafciarki komputerowej jest bardzo prosta i można ją porównać do zasady działania zwykłej drukarki komputerowej – wszystko sprowadza się do przeniesienia zaprogramowanego wzoru haftu na wybraną powierzchnię, np. koszulkę czy serwetę.

- Cały proces rozpoczyna się do wybrania wzorów – mówi przedstawiciel firmy SintexWiele maszyn posiada własną, obszerną bibliotekę wzorów graficznych, które możemy dostosować do własnych potrzeb, możliwe jest również wgranie do urządzenia własnego wzoru. Musi on jednak być przygotowany w odpowiednim programie komputerowym i mieć postać grafiki wektorowej. Plik z grafiką zawiera kompletną instrukcję dla maszyny – dzięki niemu hafciarka wie dokładnie, w jaki sposób prowadzić nić i jakich kolorów użyć, żeby na wybranej tkaninie powstał wzór o pożądanej wielkości i kształcie.

Po zaprogramowaniu hafciarki musimy przygotować tkaninę, na jakiej ma zostać wykonany haft. Używamy w tym celu tamborka, czyli specjalnej ramki, w której naciągamy wybrany obszar materiału, np. koszulki czy serwety. Tamborek następnie mocuje się w maszynie. Po uruchomieniu maszyna zmienia położenie tamborka po igłą w taki sposób, by mogła ona wykonać ścieg w odpowiednim miejscu – w procesie haftowania igła pozostaje zawieszona dokładnie w tym samym punkcie i przemieszcza się jedynie w pionie, wykonując kolejne ściegi.

Zalety hafciarek komputerowych

Hafciarki komputerowe to niezbędne wyposażenie firm zajmujących się profesjonalnym haftowaniem tkanin, np. ubrań. Pozwalają one znacząco zredukować czas wykonywania haftu, prędkość ich pracy to nawet 1000 ściegów na minutę, co jest wynikiem nieosiągalnym dla nawet najbardziej sprawnego pracownika. Ponadto ich praca jest w pełni powtarzalna – jeden wzór może zostać wykonany dowolną ilość razy z tą samą, bardzo wysoką precyzją. Krótko mówiąc – koszty wykonania haftu przy pomocy hafciarki są dużo mniejsze, niż w przypadku wykonania ręcznego. Dodać do tego należy dość prostą obsługę urządzenia – zarówno jego zaprogramowanie, jak i przygotowanie do pracy nie wymaga dużych umiejętności i można je opanować w bardzo krótkim czasie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas