Artykuł sponsorowany Jak działają ćwiekarki obuwnicze?

Jak działają ćwiekarki obuwnicze?

Ćwiekowanie obuwia jest kluczowym etapem w jego produkcji. To wtedy but nabiera ostatecznego kształtu. Polega ono na naciąganiu cholewki na kopyto, zawijaniu pod nie krawędzi i mocowaniu jej do podeszwy. Maszyny, które zastąpiły ręczne wbijanie ćwieków, nazywamy ćwiekarkami. Dzisiaj, bez tych zaawansowanych technologicznie maszyn nie sposób sobie wyobrazić przemysłowej produkcji obuwia.

Jakie są rodzaje ćwiekarek obuwniczych?

Zaćwiekowanie całej cholewki z zasady wymaga wykorzystania ćwiekarki czubków do obszaru śródstopia oraz ćwiekarki pięt i boków. Maszyny te pracują na zasadzie pneumatycznej lub hydrauliczno-pneumatycznej. Ćwiekowanie czubków dokonuje się przy użyciu topliwego kleju podawanego w żyłce. W podstawowej wersji ćwiekarki czubków klej podawany jest poprzez koronkę, która odwzorowuje kontur kopyta w obszarze czubka i śródstopia. Przy użyciu tej samej koronki produkować można tylko określoną ilość modeli butów o zbliżonych konturach kopyt.

Ćwiekarki obuwnicze – zasady działania

W najbardziej nowoczesnej wersji ćwiekarki czubków, ruchome dysze podają klej, dostosowując się do zaprogramowanego konturu kopyta, w całym obszarze czubka i śródstopia, co wcześniej zapisywane jest w pamięci maszyny. W kolejnym kroku nożyce zaprasowują cholewkę pod spód. Tak przygotowana cholewka wędruje do ćwiekarki do pięt i boków. Te nowoczesne ćwiekarki oferują różne metody ćwiekowania cholewek. Na swoim całym konturze tylna część cholewki może być zaćwiekowana klejem topliwym, podobnie jak to się dzieje przy ćwiekowaniu czubka. Ćwiekarki takie posiadają w opisie symbol CC (klej-klej).

Buty wymagające szczególnie silnego wiązania cholewki do podpodeszwy, w całym obszarze pięty i boków mogą być ćwiekowane teksami (maszyny TT). Bardzo popularne są maszyny oferujące ćwiekowanie teksami obszaru pięty a boków- klejem (model TC). Do produkcji obuwia sportowego, a także butów do górskich wspinaczek wykorzystywane są ćwiekarki oferujące ćwiekowanie klejem całego obszaru pięty i boków. Następnie wykonywane jest dodatkowe ćwiekowanie pięty teksami (model TCC).

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ćwiekarkę do butów?

Nowoczesna, przemysłowa produkcja obuwia nie może się obejść bez ćwiekarek. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych maszyn, które pozwalają tworzyć znakomitej jakości obuwie. Mimo to nadal w niektórych miejscach część etapów produkcji butów odbywa się manualnie. Ćwiekowanie obuwia w ten sposób wymaga sporego doświadczenia. Nawet najmniejszy błąd może zniszczyć finalny efekt, a co za tym idzie, buty będą gorszej jakości. Warto więc zdecydować się na ćwiekarkę obuwniczą, którą znajdziesz np. w ofercie producenta maszyn obuwniczych Leibrock. Urządzenia te są bardzo intuicyjne w obsłudze, dzięki dotykowemu panelowi sterowania. Maszyna zapisuje w pamięci poszczególne programy ćwiekowania i szybko wskazuje ewentualne błędy. Ćwiekowanie obuwia odbywa się więc o wiele sprawniej, a przygotowane w ten sposób buty są jeszcze lepszej jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas