Materiał Partnera Jak dopasować firany na wymiar do pomieszczenia?

Jak dopasować firany na wymiar do pomieszczenia?

Firany szyte na wymiar dają nam możliwość ich idealnego dopasowania pod względem rozmiaru do każdego okna, jak i po względem stylu do każdego wystroju pomieszczenia. Jednak aby tak było, zanim zamówimy firany, konieczne jest ich szczegółowe zaplanowanie oraz dokonanie dokładnych pomiarów. O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Pomiar okna

Okna ze względu na swoje rozmiary są zawsze elementem pomieszczenia, które przyciąga wzrok. Niekiedy, przede wszystkim w przypadku salonu, gdzie często posiadamy przeszklone ściany lub drzwi na taras, okna stanowią centralny punkt pokoju. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich firan, które w estetyczny sposób dopełnią aranżację wnętrza. Te dobrane niepoprawnie oraz niesymetrycznie zaburzą harmonię i zamiast stanowić dekorację pokoju, oszpecą go. Z tego powodu, szczególnie jeśli posiadamy okna niestandardowe lub we wnękach, powinniśmy skorzystać z firan szytych na wymiar. Jak się okazuje gotowe modele, które znajdziemy w sklepach, często nie pasują nawet i do okien o klasycznych rozmiarach, gdyż wiele zależy od rodzaju i położenia karnisza. Tak więc zanim zamówimy firany, musimy wykonać staranne pomiary. Co najważniejsze – skupiamy się na karniszu, nie samym oknie. Dlatego też mierzymy odległość od karnisza do parapetu lub podłogi oraz szerokość karnisza. Aby nie zasłaniać całego okna firanami, karnisz powinien być od niego szerszy o ok. 40 cm. Oprócz tego należy pamiętać o dodatkowych centymetrach potrzebnych na wykończenie firany u góry i u dołu.

Dobór materiału

To jedna z najważniejszych zalet firan szytych na wymiar, gdyż nie musimy ograniczać się jedynie do tych proponowanych przez firmy. Tak naprawdę możemy wybrać sobie dowolny materiał, jaki nam się spodoba, a specjaliści z salonu krawieckiego Kamez Home & Decor Marta Kozłowska zrobią z niego piękną oraz unikatową ozdobę dla naszego okna. Decydując się na poszczególne tkaniny, mamy również możliwość samodzielnie regulować transparentność firan, a więc to ile światła słonecznego będzie wpadać do pomieszczenia. Co więcej, nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wzory, kolory i zdobienia.

Styl firany

Styl firany, a więc przede wszystkim sposób jej wykończenia i upięcia, bezpośrednio wpływa na jej wymiary. Te zawieszane na tradycyjnych żabkach potrzebują większej zakładki górnej, przez co cała firana będzie dłuższa niż te na flexach, szelkach lub przelotkach. Z kolei szerokość zależna jest od sposobu marszczenia. I tak w przypadku zastosowania popularnego rozwiązania, jakim są taśmy marszczące, firana powinna być minimum dwukrotnie szersza od karnisza. Niemniej jednak za każdym razem najlepiej dopasowywać firany oraz ich wymiary indywidualnie.

Opracowanie:

Kamez Home & Decor Marta Kozłowska

Knyszyn , Barbary Radziwiłłówny 7

  • tel. 518 762 984

Podziel się