Artykuł sponsorowany Historia zegarków na rękę.

Historia zegarków na rękę.

Zegarki na rękę towarzyszą nam każdego dnia, w najrozmaitszych sytuacjach. Jedni cenią je przede wszystkim za funkcjonalność – to dzięki zegarkowi możemy mieć zawsze czas pod kontrolą; inni traktują je głównie jako elegancki dodatek. Jaka rola zegarka na rękę była najważniejsza dla jego pierwszych użytkowników i od jak dawna towarzyszy nam ten wynalazek?

Jak mierzono czas w przeszłości?

Choć dziś możliwość odmierzania czasu i szybkiego określania aktualnej godziny jest dla nas oczywistością, nie zawsze tak było. Co prawda Chińczycy i Egipcjanie opracowali pierwsze zegary słoneczne w okolicach 2500 p.n.e., były to jednak urządzenia mało precyzyjne, a przede wszystkim stacjonarne. Takich czasomierzy nie można było zabrać ze sobą, a w potrzebie ustalenia godziny trzeba było udać się do miejsca, w którym stał zegar. Niemożliwe  było też korzystanie z nich przy złej pogodzie i po zmroku.

Około 630 p.n.e. w Asyrii powstawały zegary wodne publicznego użytku. Szczęśliwi mieszkańcy okolic takiego zegara mogli korzystać z dobrodziejstwa tego rozwiązania, wciąż jeszcze mało wygodnego i niezbyt dokładnego. Natomiast pierwszy zegar o napędzie mechanicznym był zasługą Chińczyków. Skonstruowano go w 724 roku naszej ery, a za siłę napędową służyła płynąca woda.

Twórcą pierwszego mechanicznego zegara w Europie był mnich Gerbert Aurillac, zatem urządzenie powstało w Magdeburgu około roku 1000. Natomiast zegary wieżowe, z których korzystali wszyscy mieszkańcy okolic, wznoszono dopiero w XIV wieku.

Zegarki przenośne osobistego użytku

Właściwą opowieść o historii zegarków na rękę możemy zacząć od jajka norymberskiego. W 1510 roku niemiecki wynalazca Peter Henlein zbudował pierwszy zegarek o rozmiarach na tyle niewielkich, że można go było nosić w kieszeni. Ze względu na charakterystycznych kształt puszki i miejsce, w którym zegarek powstał, nazywano go właśnie jajkiem norymberskim.

Damskie zegarki na rękę

Przez cały XVI wiek niemieccy zegarmistrze starali się zmniejszać gabaryty norymberskiego jajka, które początkowo miało wymiary standardowego budzika. Takie zegarki kieszonkowe były dość ciężkie, zaś możliwość zminiaturyzowania mechanizmu pozwoliłaby korzystać z nich kobietom, których garderoba nie pozwalała na ciągłe trzymanie przy sobie sporego chronometru.

W 1571 roku udało się opracować pierwszy damski zegarek na rękę. Piękne połączenie niewielkiej tarczy z kosztowną biżuterią (zamiast paska użyto bransolety) było własnością Królowej Wiktorii. Od tego momentu zegarki na rękę stały się wyjątkowo pożądanym dodatkiem kobiecym i zarezerwowane były wyłącznie dla pań.

Męskie zegarki na rękę

Podczas gdy panie już od dawna posługiwały się wygodnymi i niewątpliwie pięknymi zegarkami ręcznymi, panowie uparcie trzymali się wersji na łańcuszku, chowanej do kieszeni marynarki. Dopiero w XIX wieku wygodę zegarków na rękę docenili brytyjscy żołnierze, dla których podczas wojny Burskiej (1899-1902), zegarek tego typu był obowiązkowym elementem ekwipunku.

W czasie I wojny światowej chronometr mocowany do nadgarstka za pomocą paska był już standardem wśród żołnierzy armii niemieckiej. Te zegarki, oprócz wygodnych, trwałych pasków ze skóry, posiadały dodatkowe wzmocnienie szybki.

Współczesne zegarki na rękę

Obecnie zarówno damskie, jak i męskie zegarki na rękę służą jednocześnie celom praktycznym i ozdobie. Oprócz coraz doskonalszych mechanizmów liczy się urzekający  design i wykorzystanie oryginalnych materiałów. Świetnym przykładem są drewniane zegarki Woodison, łączące w sobie piękno, precyzję wykonania i klasyczny styl.

Drewniane zegarki na rękę charakteryzują się nie tylko niebywałą urodą naturalnych barw i wzorów, tworzonych przez usłojenia. Użytkownik takiego zegarka może cieszyć się także wygodą, wynikającą z niewielkiej wagi urządzenia, a także świadomością, że jest posiadaczem produktu ekologicznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas