Materiał Partnera Czy materiał skóropodobny to dobra alternatywa dla skóry naturalnej?

Czy materiał skóropodobny to dobra alternatywa dla skóry naturalnej?

Z czego wykonane są materiały skóropodobne? Kiedy powstały? Jakie są różnice między skórą naturalną i ekoskórą? W jakich wyrobach lepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne, a w jakich naturalne? Artykuł rozwiewa wątpliwości na temat materiałów skóropodobnych i odpowiada na pytanie, czy skóra syntetyczna to dobry zamiennik dla materiału naturalnego pochodzenia.

Cechy materiałów skóropodobnych i naturalnych

Skóra syntetyczna od wielu lat funkcjonuje jako zamiennik skóry naturalnej. Głównym powodem jest wysoka cena skóry naturalnej – uzyskanie tego materiału wymaga skomplikowanej wieloetapowej obróbki. Prostsze, a tym samym tańsze w produkcji są materiały skóropodobne powstałe w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych. Niedługo potem rozpowszechniły się również w innych krajach, również w Polsce. Od wielu lat na naszym rynku znaleźć można np. materiały skóropodobne marki Vinylpol. Podstawą ekoskóry jest bawełniane płótno pokryte powłoką poliuretanową. Dzięki zaawansowanym technologiom syntetyczna skóra prawie nie różni się wizualnie od skóry naturalnej. Materiał jest łatwy do barwienia, co daje możliwość uzyskania niemal nieograniczonej palety barw i odcieni. Możliwe jest również uzyskanie innych faktur, dlatego materiał skóropodobny to doskonałe tworzywo dla projektantów, tapicerów i producentów mebli. Plusem skóry naturalnej jest natomiast jej unikatowość i niepowtarzalna struktura, która sprawia, że faktura nawet w obrębie jednego mebla nie będzie jednolita.

Zastosowanie skóry syntetycznej i naturalnej

W przeciwieństwie do skóry naturalnej tworzywa skóropodobne nie wymagają konserwacji, a także są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nie blakną na słońcu i mają bardziej intensywne kolory. Są łatwiejsze w czyszczeniu i odporne na środki odkażające, dzięki czemu lepiej niż skóra naturalna sprawdzają się w branży medycznej. Zarówno skóra naturalna, jak i sztuczna mają zdolność przepuszczania powietrza i wilgoci oraz dobrze utrzymują ciepło. Z tego powodu obydwa materiały cieszą się dużą popularnością w branży odzieżowej i obuwniczej. Jednocześnie materiał skóropodobny charakteryzuje się wyższą oddychalnością niż jej naturalny odpowiednik, dzięki czemu buty i ubrania z niego wykonane na długo zachowują oryginalny kształt. Zarówno skóra naturalna, jak i materiały skóropodobne mają wady i zalety, a mimo niewielkich różnic posiadają wiele podobnych właściwości. Z tego względu skóra syntetyczna może stanowić dobry i jednocześnie tańszy zamiennik dla swojego naturalnego odpowiednika.

Opracowanie:

Podziel się