Artykuł sponsorowany Autentyczny bursztyn - jak go rozpoznać?

Autentyczny bursztyn - jak go rozpoznać?

Bursztyny stanowią surowce dostępne do zakupu podczas wakacji nad morzem. Wiele osób zastanawia się jednak w jaki sposób można sprawdzić autentyczność kamieni żywicznych. Rozpoznanie prawdziwego bursztynu jest możliwe dzięki kilku prostym wskazówkom. W tym poradniku przekonasz się jakie cechy powinien posiadać autentyczny bursztyn.

Czym jest bursztyn?

Bursztynem nazywa się stwardniałą żywicę pochodzącą z drzew iglastych. Silne żywicowanie pojawia się na wskutek uszkodzenia pnia drzewa i objawia się ściekającymi po korze kroplami tej substancji. Stwardniałe fragmenty żywicy były transportowane przez wiatr do morza, a w nim przez wiele lat twardniały. Dzięki temu procesowi powstały bursztyny, które obecnie są wyrzucane przez morskie fale na piaszczyste brzegi plaż. Szacuje się, iż niektóre bursztyny mogą mieć nawet do 40 milionów lat.

Czy rozpoznanie bursztynu jest łatwe?

Piękne kamienie nie są tak łatwe do rozpoznania jakby się mogło wydawać. Utrudnia to fakt, iż dzisiejsze podróbki bursztynów są niezwykle precyzyjne. Nawet wieloletni eksperci niekiedy mają problem z ustaleniem autentyczności danego kamienia. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w ustaleniu czy ma się do czynienia z autentycznym czy też podrabianym bursztynem. O technikach rozpoznania żywicznych kamieni opowiada Bożena Wasiewicz, właściciel Pracowni Biżuterii Artystycznej z Gdańska.

Metoda solankowa

Jednym ze sposobów sprawdzenia autentyczności bursztynu jest metoda solankowa. Aby z niej skorzystać nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy przygotować roztwór 5 łyżek soli na szklankę wody i umieścić w niej kamień. Autentyczny bursztyn, bez względu na gabaryty powinien unieść się na powierzchni wody. Kamień, który opada na dno jest najprawdopodobniej fałszywy. Ta metoda sprawdza się w chwili, gdy chce się szybko potwierdzić autentyczność bursztynu.

Metoda gorącej igły

Ta metoda jest polecana w przypadku kamieni o większych rozmiarach lub tych zawartych w bursztynowej biżuterii. Należy mieć świadomość, iż w trakcie próby można uszkodzić bursztyn. Metoda bazuje bowiem na podgrzaniu do wysokiej temperatury czubka igły i wbiciu jej w surowiec. Rozpoznanie podróbki bursztynu może odbyć się na podstawie następujących aspektów:

  • jasności płomienia - świadczy o autentyczności kamienia,
  • silny zapach żywicy - jeśli zamiast niego pojawi się swąd plastiku to nie ma się do czynienia z prawdziwym bursztynem,
  • wyjęcie igły - w przypadku autentycznego kamienia wyjęcie igły nie będzie łatwe i będą mu towarzyszyć ciągnące się nitki żywiczne.

Test UV

Jeszcze jedną metodą na sprawdzenie autentyczności kamienia jest wykonanie testu z użyciem światła ultrafioletowego. Sztuczne tworzywo oświetlone światłem UV nie zmienia barwy. Jeśli jednak ma się do czynienia z autentycznym bursztynem, barwa kamienia powinna zmienić się na żółtą lub niebieską.

Jak jeszcze sprawdzić autentyczność bursztynu?

W przypadku skorzystania z wyżej wspomnianych metod wciąż mogą pojawić się wątpliwości co do autentyczności kamienia. W takim przypadku można skorzystać z dodatkowych sposobów:

  • Zarysowanie powierzchni kamienia - można w tym celu skorzystać z igły. W przypadku prawdziwego bursztynu będzie to możliwe. Brak reakcji oznacza, iż ma się do czynienia z nieprawdziwym bursztynem.
  • Przetarcie powierzchni bursztynu - w tej metodzie stosuje się z reguły zmywacz do paznokci. Jeśli przetarcie kamienia acetonem nie przyniesie żadnych efektów to najprawdopodobniej jest prawdziwy. W przypadku kamieni z tworzywa sztucznego po kontakcie z acetonem może stać się matowy lub też zmienić barwę.

Celem sprawdzenia autentyczności bursztynu można również udać się do specjalisty. Fachowiec będzie w stanie potwierdzić prawdopodobieństwo posiadania prawdziwego lub sztucznego kamienia. Warto również kupować elementy zawierające bursztyny z certyfikowanych i godnych zaufania źródeł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas