Artykuł sponsorowany Nagłośnienie kościoła – nowoczesność w służbie wiary

Nagłośnienie kościoła – nowoczesność w służbie wiary

Kościół to miejsce zadumy i modlitwy, niemniej jednak specyfika zarówno mszy, jak i innych uroczystości, które odbywają się w tym miejscu, wymagają odpowiedniej słyszalności, która sprawi, że przekaz wypowiedziany na ołtarzu lub z ambony dotrze bez zniekształceń do każdego miejsca i do każdej osoby tam przybywającej. Dlatego też tak ważne jest odpowiednio zaprojektowane i wykonane nagłośnienie kościoła.        

Kościół – miejsce inne niż wszystkie

Od wieków charakterystyka oraz specyfika budynku kościoła wymagała od projektantów połączenia wielu różnych aspektów. Obejmowało to zarówno kwestie architektoniczne, jak i kwestie akustyczne. Wznoszenie pierwszych budowli świątynnych ukazało bowiem, że kościoły muszą charakteryzować się specyficznymi parametrami akustycznymi, które zależne są od wielu czynników, w tym między innymi: kształtu architektonicznego, wyposażenia oraz materiału budowlanego, z jakiego zostało zbudowane samo pomieszczenie. Niestety bardzo często, monumentalne budowle, których budowniczy skupili się przede wszystkim na wizualnym podkreśleniu i wzmocnieniu charakteru budynku, nie mają dobrej akustyki. Dotyczy to najczęściej wnętrz o dużej kubaturze, charakteryzujących się długim czasem pogłosu, a także samego otoczenia budynku. Dlatego też, biorąc pod uwagę fakt, że jedną z funkcji pomieszczeń liturgicznych jest zapewnienie komunikatywności słowa mówionego oraz śpiewanego, niezbędne stało się zadbanie
o dodatkowe i odpowiednie nagłośnienie kościoła.



Nagłośnienie to podstawa

Specyfika budynków sakralnych i ich najbliższego otoczenia sprawia, że systemy nagłaśniające tam zainstalowane muszą spełniać szereg niezbędnych wymogów. W tym przypadku niezbędne jest dobranie odpowiedniego systemu spełniającego warunki akustyczne oraz właściwe rozmieszczenie głośników, które zapewnią że dźwięk będzie docierać do każdego słuchacza w czystej i wyrazistej postaci, przy stosunkowo niedużym natężeniu siły głosu. Firmy świadczące usługi nagłaśniające, takie jak Astorg PPHU Leszek Osiak, mają zazwyczaj do dyspozycji systemy bezprzewodowe lub przewodowe, przy czym w obiektach sakralnych o dużej powierzchni najczęściej stosuje się nagłośnienia wymagające okablowania. Projektując tego typu systemy, należy pamiętać, że niezmiernie ważną kwestią jest otrzymanie równomiernego obszaru pokrycia dźwiękiem w miejscu, gdzie gromadzą się wierni. W tym przypadku istotnym czynnikiem jest zbadanie zjawiska interferencji fal (za pomocą odpowiednich narzędzi pomiarowych). Nie da się jednak ukryć, że jednym z podstawoych elementów tego typu instalacji są głośniki czyli końcowe ogniwo elektroakustycznego łańcucha. Biorąc pod uwagę pasma przenoszenia ludzkiej mowy, muzyki oraz zakres słyszalności ludzkiego ucha zazwyczaj pasmo przenoszenia głośnika powinno zawierać się w granicach 200-18000Hz. Bardzo ważne jest także samo rozmieszczenie głośników, które najczęściej umieszcza się osiowo. Dodatkowo każdą kolumnę zawiesza się na odpowiednio dostosowanej wysokości, odchylając szczyt głośnika od pionu, czyli pochyla się go ku osobom zgromadzonym w danej części nagłaśnianego pomieszczenia. Zestawy głośnikowe lub kolumny, które sprawdzają się w zastosowaniach katedralnych i kościelnych, są silnie kierunkowe, co oznacza, że fala akustyczna nie jest propagowana we wszystkich kierunkach jednakowo. Niemniej jednak system elektroakustyczny to nie tylko zespół głośników, ale również przewody, mikrofony, wzmacniacze, miksery, linie opóźniające, układ antysprzężeniowy (automatycznie blokujący wszelkie powstałe sprzężenia w pomieszczeniu), bramka szumów, kompresor i korektor.

Rozwój technologiczny sprawił, że w porównaniu z ubiegłymi latami, systemy nagłaśniania w kościele uległy ogromnym zmianom. Dzięki temu postępowi współczesna technologia może wpływać i częściowo niwelować anomalie akustyczne, a niekiedy nawet je wyeliminować. Należy jednak pamiętać, że urządzenia elektroakustyczne nie są czymś naturalnym w kościołach, a nieumiejętne ich rozlokowanie może dodatkowo pogorszyć i tak słabą akustykę.

Opracowanie:

Astorg Leszek Osiak

Sade Budy , Jana III Sobieskiego 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas