Materiał Partnera Warsztaty ceramiczne jako pomysł na hobby

Warsztaty ceramiczne jako pomysł na hobby

Spędzanie wolnego czasu jest sztuką. W dzisiejszym świecie dużo pracujemy, a wykonywane zadania są zwykle wymagające i wiążą się z działaniem pod dużą presją. Do pracy zawodowej dochodzą też różne obowiązki domowe, rodzinne. Wszystko to sprawia, że na odpoczynek i relaks zostaje nam niewiele wolnych chwil. Wybór rzeczy, które chcielibyśmy robić, by odpocząć i zregenerować siły, ma więc dużą wagę. Ciekawym pomysłem może być udział w warsztatach ceramicznych.

 

Warsztaty ceramiczne – co to takiego?

Formowanie naczyń z gliny jest jednym z najstarszych rzemiosł znanych ludzkości. Odkrycie sposobu wytwarzania pierwszych naczyń, początkowo lepionych i suszonych na słońcu było jednym z prawdziwych kroków milowych w rozwoju naszej cywilizacji. Dzięki naczyniom z gliny można było zbierać i przechowywać większą ilość pożywienia. Gromadzenie wody, mleka czy miodu przestało być problemem. Odkrycie metod wypalania naczyń poszerzyło możliwości całego gatunku ludzkiego, ponieważ stały się one znacznie trwalsze, pozwalając na długotrwałe przechowywanie żywności, a także umożliwiające jej obróbkę termiczną.

 

Dziś lepienie naczyń z gliny jest znakomitą formą ekspresji artystycznej. Daje możliwość spróbowania swoich sił nie tylko w nadawaniu przedmiotom wymyślonego przez nas kształtu, ale również w ich zdobieniu. Kontakt z gliną daje też możliwość pełnego odprężenia i uzyskania satysfakcji z przygotowania w pełni funkcjonalnych i estetycznych przedmiotów – wylicza przedstawicielka Manufaktury w Bolesławcu, która organizuje warsztaty ceramiczne.

 

Podczas warsztatów ceramicznych uczestnicy mogą zapoznać się ze specyfiką gliny i sposobami przygotowywania masy do wyrobu naczyń i różnych ozdób. Instruktorzy pokazują, w jaki sposób można nadawać naczyniom wybrany przez siebie kształt. Przygotowane wyroby są wstępnie wypalane oraz przygotowywane do zdobienia. Po wykonaniu wzorów ceramika jest pokrywana szkliwem i ostatecznie wypalana.

 

 

Zalety zajmowania się tworzeniem ceramiki

Nauka wykonywania naczyń ceramicznych pozwala na ekspresję artystyczną, poznanie przyjemności z samodzielnego tworzenia ładnych i użytecznych przedmiotów, a także jest szansą na aktywny wypoczynek i całkowite odprężenie.

 

Przygotowanie odpowiedniej masy i formowanie gliny wymaga dużego skupienia. Dzięki koncentracji na wykonywanej czynności łatwo zapomnieć o wszystkich innych sprawach zaprzątających umysł. Wiele osób ceni naukę lepienia naczyń z gliny za możliwość kontaktu z materiałem i rozwijanie zdolności manualnych. Ważna jest również swoboda w wyborze i tworzeniu określonej formy. Dzięki udziałowi w warsztatach ceramicznych można rozwinąć swoje zdolności przestrzenne i wyczucie kształtu. Nie bez znaczenia jest także możliwość poznania technik stosowanych przez profesjonalistów.

 

Bardzo interesującym przeżyciem jest również nauka dekorowania powstających wyrobów. Uczestnicy zajęć mogą odkryć i rozwinąć swoje talenty malarskie, a także poznać tradycyjne techniki zdobnicze.

Udział w warsztatach może być wstępem do dłuższej przygody z ceramiką i początkiem przyjemnego i pożytecznego hobby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas