Artykuł sponsorowany Sztuka postsynchronów –  na czym polega?

Sztuka postsynchronów – na czym polega?

Zastanawialiście się kiedyś, jak nagrywane są głosy aktorów na planie filmowym? Zwłaszcza w bardzo trudny scenach i mało komfortowych warunkach dla dźwięku wysokiej jakości? Wszystko zawdzięcza się sztuce tzw. postsynchronu. Przeczytajcie artykuł, a dowiecie się więcej, na czym ona polega.

Czym są postsynchrony?

To technika, która polega na nagrywaniu ścieżki dźwiękowej (dialogów, efektów dźwiękowych, muzyki) do wcześniej już nagranego materiału filmowego. Stosowana najczęściej wtedy, gdy z przyczyn technicznych nie jest możliwe jednoczesne nagranie materiału filmowego i dźwięku, np. w scenach, w  których nagrywaniu przeszkadza szum wiatru, czy też odgłos samochodów. Szczególnym rodzajem postsynchronizacji jest dubbing. Najprościej rzecz ujmując: postsynchrony polegają na ponownym nagraniu głosu do już zarejestrowanej sceny i poddaniu go takiej obróbce, by brzmiał jak na planie – tyle tylko, że znacznie lepiej, bo z ciekawymi efektami przestrzennymi i dużo bardziej atrakcyjnym brzmieniem. Aktorzy muszą się wówczas mocno postarać, aby oddać emocje, jakie towarzyszyły nagrywaniu filmu.

Dźwięki w filmach i sposoby ich nagrywania

Sposobów jest kilka. Jednym z najczęściej stosowanych pozostaje wciąż tzw. tyczka. Mikrofon kierunkowy podąża wówczas na długim wysięgniku, trzymanym w ręku przez technika mikrofonowego za aktorem. Technik mają cały czas słuchawki na uszach, stara się zachować jak najlepsze ujęcie dźwięku, a jednocześnie nie wchodzić z mikrofonem w kadr. To jednak nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać. W Internecie krąży wiele scen, w których czujne oka widza znalazło widoczną w kadrze tyczkę. Jeżeli chodzi o wysokobudżetowe produkcje, należy od razu podkreślić  – zdecydowana większość dialogów, które tam słyszymy, powstaje poprzez postsynchrony. Do tego dodawane są też efekty towarzyszące akcji na planie, obróbka w formacie dookolnym przez odpowiednie studio dźwiękowe np. Studio Sonica i bardzo zaawansowana edycja na sprzęcie najwyższej klasy. Dzięki temu jednak dźwięk do filmów może zachwycać jakością, z czytelnością słów zachowaną nawet filmach akcji, historycznych, czy też katastroficznych, gdzie akcja dzieje się np. w środku wielkiej bitwy, podczas trzęsienia ziemi czy przy potężnym wietrze.

Sztuka postsynchronu

W tworzeniu postsynchronów podstawą wciąż pozostaje dźwięk nagrany na planie. Jest bardzo ważny, ponieważ oddaje ruchy warg aktora, choć bardzo często nie słychać go potem w filmie. Podczas postprodukcji montażysta dźwięku przegląda wszystkie dialogi i decyduje, które z nich należy poprawić w studiu dźwiękowym. Aktor ogląda scenę z oryginalnym dźwiękiem, a następnie próbuje ją odtworzyć, nagrywając ją kilkanaście razy – najbardziej satysfakcjonująca trafia do finalnej wersji filmu. Postsynchronizację wykorzystuje się czasem również do poprawienia dykcji lub timingu oraz do zastąpienia głosów aktorów mówiących z nieodpowiednim akcentem. Czasami w procesie postsynchronizacji bierze udział inny aktor niż ten, który wcielał się w daną postać na planie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas