Materiał Partnera Rodzaje oświetlenia scenicznego

Rodzaje oświetlenia scenicznego

Oświetlenie sceniczne to branża na tyle szeroka, że nie sposób omówić jej dokładnie w jednym artykule. Reflektory, listwy oświetleniowe, ruchome głowice, blindery czy stroboskopy, to tylko część rodzajów oświetlenia, które wykorzystywane jest na scenach wewnątrz i na zewnątrz budynków. My skoncentrujemy się na oświetleniu konwencjonalnym - na naświetlaczach, PAR-ach i Blinderach.

Naświetlacze - zalew światła

Naświetlacze, nazywane często oświetlaczami, to urządzenia, które są przystosowane do wytwarzania szerokiej wiązki rozproszonego światła. Mówimy tu o zalewie światła, ponieważ nazwa tych urządzeń w języku angielskim brzmi „floodlights”. Wiązka światła wytwarzana przez naświetlacz nie powinna powodować wyraźnego cienia oświetlanych przedmiotów. Naświetlacze nie służą zatem do wydobywania szczegółów, uzyskiwania specjalnych efektów czy kształtowania wiązki. Obecnie tego typu oświetlenie wykorzystuje się przede wszystkim do podświetlania ważniejszych elementów sceny. Obudowa naświetlaczy ma zazwyczaj kształt prostokąta lub kwadratu. Od wewnętrznej strony montowany jest aluminiowy reflektor. By uzyskać pożądany kolor światła, w specjalnej ramce u wylotu umieszcza się żelowy filtr. Naświetlacze możemy spotkać w formie elementów pojedynczych lub tzw. klastrów. Klaster to obudowa, w której umieszczonych jest kilka naświetlaczy, by oświetlić szeroki obszar - dowiadujemy się w firmie eventowej Estrada Wołomin.

PAR-y i Blindery

PAR-y, od angielskiej nazwy Parabolic Aluminised Reflector, generują niezmienną wiązkę światła. Ma ona kształt owalu. Nie możemy zmienić kształtu plamy światła produkowanej przez PAR, jednak obracając żarówkę, możemy uzyskać jej pionową lub poziomą orientację. Na rynku dostępne są żarówki, które pozwalają uzyskać wąską, średnią lub szeroką wiązkę światła. Najpopularniejsze urządzenia tego typu, oznaczane jako PAR 64, mają średnicę 8 cali - około 20 cm. Zasilane są napięciem z sieci. Mniejsze urządzenia, jak PAR 16 i PAR 32 są natomiast urządzeniami niskowoltowymi, które wymagają stosowania transformatorów. Blindery to urządzenia składające się z kilku reflektorów parabolicznych, które umieszczone są w jednej obudowie. Używa się ich przede wszystkim na koncertach, jednak nie do oświetlenia sceny - kieruje się je w stronę publiczności. Konwencjonalne oświetlenie. takie jak naświetlacze, PAR-y i Blindery w Polsce nadal często wykorzystywane są jako oprawa oświetleniowa nie tylko na imprezach plenerowych, ale i w teatrach, domach kultury czy filharmoniach. 

Podziel się