Materiał Partnera Niezwykła biżuteria z krzemienia pasiastego

Niezwykła biżuteria z krzemienia pasiastego

Krzemień pasiasty jest kamieniem, który występuje na terenie Polski, w rejonie Gór Świętokrzyskich. Można z pewnością określić go mianem niezwykły, gdyż jego paski, na zmianę jaśniejsze i ciemniejsze układają się w piękne i finezyjne wzory. Posiada właściwości, które sprawiają, że świetnie nadaje się do wytwarzania biżuterii – jest odpowiednio twardy, rzadki i ma piękny wygląd, a po odpowiednim oszlifowaniu wygląda niczym dzieło sztuki.

Wytwarzanie biżuterii z krzemienia pasiastego

Aby stworzyć biżuterię z krzemienia pasiastego konieczne jest przeprowadzenie jego odpowiedniej obróbki. W tym celu kamień jest cięty na plastry, z których w kolejnym kroku wycinane są mniejsze formy, które później szlifuje się ręcznie. Mogą powstać różne kształty do samodzielnego nawlekania na rzemyki czy sznurki, jak również mogą zostać oprawione w srebro i być sprzedawane, w takiej właśnie bardziej eleganckiej formie. Najbardziej pożądana jest biżuteria, która powstaje w pojedynczym egzemplarzu. Najpierw szlifuje się ciekawy kawałek krzemienia, a potem projektuje odpowiednią do niego oprawę srebrną, która będzie ręcznie wykonana.

Rodzaje biżuterii z krzemieniem pasiastym

Krzemień pasiasty to piękny materiał, który w biżuterii wygląda wręcz niezwykle. Jego obróbka nie należy jednak do zadań najłatwiejszych. Jeśli zależy nam na posiadaniu kamienia najwyższej jakości, to warto nabyć taki od specjalistów z pasją to takich wyrobów. Krzemień pasiasty wymaga bowiem ręcznej obróbki i odpowiedniego szlifowania, które są stosunkowo kłopotliwe i czasochłonne, jednak efekt jest nietuzinkowy. Biżuteria w jakiej jest wykorzystywany to przede wszystkim wisiory, bransolety, pierścionki,  ale również kolczyki czy koraliki.

Modny wzór krzemienia pasiastego

Podstawowym składnikiem krzemienia pasiastego jest krzemionka przyjmująca kolory od jasnego beżu, przez szarość do różnych odcieni brązu. Krzemień w odpowiedniej srebrnej oprawie i właściwej wielkości będzie wręcz idealnie komponował się niemal z każdym strojem, a swoją dekoracyjnością uzupełni nawet najbardziej wymagającą wieczorową kreację. To kamień ozdobny powszechnie stosowany przez jubilerów, jednak najpiękniejsze, doskonale wypolerowane, o wspaniałym wzorze,  zakupimy tylko u pasjonatów szlifierstwa np. w Świętej Katarzynie

Wyjątkowość krzemienia pasiastego bywa niedoceniana, bo na rynku jest niewiele wyrobów doskonałej jakości. Jednak jest to kamień niezwykły,  występujący tylko w Polsce i otoczony magią tajemnicy.  Był wydobywany na terenie Gór Świętokrzyskich juz w neolicie. Służył do produkcji siekier, noży już wtedy wykorzystywanych do celów dekoracyjnych, ze względu na piękny wzór na kamieniu. Dziś,  naśladując dawnych mieszkańców tych ziem, każdy może z dumą nosić prawdziwie polski kamień. Konieczne staje się tylko wybranie swojego niepowtarzalnego, wręcz indywidualnego wzoru.

Podziel się