Artykuł sponsorowany Jak wycenić używane podręczniki?

Jak wycenić używane podręczniki?

Sprzedaż podręczników szkolnych to świetna okazja na zarobienie dodatkowej sumy pieniędzy, a co więcej ma to też korzyści dla środowiska. Książka zyskuje w ten sposób drugie życie, a my nie marnujemy makulatury, poprzez wyrzucenie jej na śmietnik. Wycena używanego podręcznika dla wielu osób bywa problematyczna, szczególnie jeśli nie robiły tego nigdy wcześniej. Jak przygotować podręcznik do sprzedaży i co wpływa na jego cenę?

Jak przygotować podręczniki do sprzedaży?                                

Aby książka zyskała na wartości, trzeba ją odpowiednio przygotować. Ekspert ze skupu Mobilne podręczniki radzi:

Przed wystawieniem podręczników lub ćwiczeń na sprzedaż koniecznie wymaż napisy zrobione ołówkiem. Dzięki temu wartość książki wzrośnie nawet o kilka złotych. Odegnij także wszystkie rogi i jeśli jest to możliwe, wyprostuj je np. przy pomocy żelazka.

Jeśli podręcznik jest w środku podpisany imieniem i nazwiskiem, nie zapomnij tego zakryć. W przypadku, gdy dane osobowe znajdują się na naklejce, postaraj się usunąć ją tak, aby nie uszkodzić okładki i nie zostawić na niej kleju lub zabrudzeń. Nie można zapomnieć także o przymocowaniu stron do grzbietu, jeśli ten się poluzował. Najprościej użyć do tego przezroczystej taśmy klejącej.

Jak określić cenę używanych podręczników?

Na cenę używanego podręcznika ma wpływ przede wszystkim jego stan. Zniszczone, np. poprzez zalanie lub zabrudzenie książki, które się rozpadają, nie będą dla nikogo atrakcyjnym wyborem, więc nie mają one praktycznie żadnej wartości na rynku skupu. Im mniej zniszczona książka, tym lepiej. Oczywiście, naturalne jest to, że po 10 miesiącach korzystania z podręcznika szkolnego, nie wygląda on zupełnie, jak nowy, dlatego ślady użytkowania są akceptowalne. Jeśli więc książka jest zadbana, nie jest popisana, zalana i nie ma pozaginanych stron, jej cena powinna wynosić ok. 40% ceny wyjściowej. Trzeba także zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na dany podręcznik. Jeśli jest on rzadziej wykorzystywany w szkołach lub na uczelniach będzie miał mniejszą wartość. Warto wiedzieć, że najmniejsze ceny osiągają podręczniki do przedmiotów ścisłych np. zbiory zadań i ćwiczenia z matematyki lub fizyki. Najwięcej można zażądać za książkę do języków obcych.

Gdzie sprzedawać używane podręczniki?

Miejsc, w których można sprzedać podręczniki, jest kilka. Oczywiście można zrobić to samodzielnie na popularnych portalach lub grupach sprzedażowych w Internecie. Zainteresowanie używanymi podręcznikami jest naprawdę duże, ale nie zawsze ten sposób jest najbardziej opłacalny. Warto pamiętać, że w tym przypadku to my od początku do końca musimy zadbać o transakcję. Kolejnym sposobem jest oddanie podręczników do antykwariatu. Jednak nie w każdym tego typu miejscu uda nam się sprzedać podręcznik po interesującej nas cenie, zazwyczaj są one zaniżane, a co więcej trzeba wybrać się tam samodzielnie. Najlepiej znaleźć skup używanych podręczników online. Dzięki temu załatwimy sprawę bez wychodzenia z domu. Tego typu miejsca często oferują rabaty oraz pokrywają koszty wysyłki przy większej ilości sprzedawanych książek. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i bezpiecznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas