Artykuł sponsorowany Jak wybierać książki dla dziecka?

Jak wybierać książki dla dziecka?

Trudno jest przecenić wartość dobrej lektury, szczególnie w czasach, gdy z każdej strony napierają na nas najróżniejsze, mniej lub bardziej ważne informacje. To książki uczą nas zwracać uwagę na to, co istotne, pomagają zrozumieć otaczający nas świat i interpretować spotykające nas zdarzenia. 

Przygody powieściowych bohaterów przygotowują dziecko do życia wśród ludzi, ale także pomagają oderwać się od codziennej rzeczywistości i poznawać dalekie światy – mówi specjalista z Wydawnictwa Bernardinum. Aby czerpać pełną przyjemność z czytania przez całe życie, warto wyrabiać nawyk sięgania po książkę już od najmłodszych lat. Jak wybierać pozycje, które podbiją serca małych czytelników, jednocześnie wpajając im istotne wartości?

Wyzwania pierwszych lektur

Maluchy rozpoczynające naukę szkolną stają przed trudnym wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest zapoznawanie się z lekturami zadanymi przez nauczyciela „na czas”. Większość dzieci zostawia sobie lekturę na ostatni moment, a szybkie pokonywanie większych partii tekstu wywołuje zniechęcenie i często stres, uniemożliwiający dziecku rozumienie czytanych słów.

Książka na dobry początek

Żeby oszczędzić pociechom takiego nagłego zanurzenia w świat lektur, warto zaznajamiać je z książkami już od najmłodszych lat. Czytanie nie jest naturalną, wrodzoną czynnością, dlatego na początku może wydawać się trudne i nudne. Dobrym pomysłem na oswajanie dziecka z czytaniem jest kupowanie mu książeczek-zabawek już od najmłodszych lat. Propozycje o niewielkiej zawartości tekstu, za to bogato ilustrowane, przyzwyczajają malucha do czynności przewracania stron i odkrywania czegoś nowego na kolejnych kartach

Zabawa dźwiękiem i obrazem

Większe dzieci, które radzą już sobie ze składaniem sylab w słowa, z pewnością pokochają rymowanki. Niewielkie książeczki składające się z krótkich wierszyków, pozwolą Twojej pociesze odkryć radość z zabawy słowem: jego brzmieniem i znaczeniem. Chociaż dla malucha ważna jest już historia opowiedziana słowami, w dalszym ciągu warto zwracać uwagę na ilustracje, które z resztą potrafią podbić nawet serca dorosłych.

Książki o takich jak my

Kiedy maluch zaczyna poszukiwać odpowiedzi na kolejne trudne pytania, warto umożliwić mu samodzielne poszerzanie horyzontów. W tym momencie dobrze jest zaznajamiać dziecko z prozą – mówi ekspert z Księgarni Bernardinum. Dzieci uwielbiają poznawać świat przez czytanie historii o bohaterach podobnych do siebie, dlatego warto sięgać po pozycje, w których młodzi ludzie znajdują się w sytuacjach, które nasze dziecko zna lub oczekuje poznać. Mogą być to opowiastki o przygodach uczniów, ale też np. historie ich rówieśników, którzy zmagają się z pierwszymi poważnymi problemami, np. Jak rumianek Anny Czerwińskiej-Rydel, która dotyczy zmagania z chorobą i doświadczenia szpitalnego.

Pytania i odpowiedzi

Dobra i mądra książka pomoże rodzicom odpowiedzieć na niekiedy trudne pytania, jak np. skąd się borą dzieci. Książki, które przynoszą prawdziwe, a jednocześnie dostosowane do wieku maluchów rozwiązania takich zagadek to np. Jak się rodzą dzieci Marii Teresy Zannin, czy Jak na ciebie czekałam Ireny Bruckiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas