Materiał Partnera Gdzie znaleźć płyty winylowe w okazyjnej cenie?

Gdzie znaleźć płyty winylowe w okazyjnej cenie?

Jesteś wytrawnym melomanem, który kocha brzmienie starych winyli? Twoja kolekcja obfituje w albumy legendarnych artystów, lecz wciąż poszukujesz nowych inspiracji muzycznych? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na każde z tych pytań, z pewnością chętnie dowiesz się, gdzie znaleźć prawdziwe „winylowe perełki” w okazyjnej cenie. Spieszymy z odpowiedzią!

Antykwariaty

W antykwariatach znajdziesz nie tylko książki, ale też komiksy, mapy, antyki i płyty muzyczne. Tych winylowych jest tam najwięcej. Dlaczego? Ponad dwadzieścia lat temu, kiedy ludzie zachwycili się nieskazitelną jakością cyfrowej melodii, płyty gramofonowe poszły w odstawkę. Niektórzy postanowili je wyrzucić, inni – sprzedać. Najbardziej opłacało się oddać je do antykwariatu za symboliczną kwotę. Obecnie warto tam szukać nie tylko pojedynczych albumów, ale nawet całych kolekcji analogowych krążków. Niektóre antykwariaty dają możliwość negocjacji cen, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić podczas zakupów.

Aukcje i sklepy internetowe

Poszukiwanie winyli na aukcjach internetowych to również dobry sposób na to, by zdobyć rzadki album w dobrej cenie. Zwłaszcza jeśli mowa o licytacjach. Osoby wystawiające płyty gramofonowe na sprzedaż nie zawsze potrafią precyzyjnie wycenić ich wartość. Często nawet nie zależy im na dużym zarobku, ale na pozbyciu się niepotrzebnego przedmiotu z domu i odzyskaniu odrobiny wolnej przestrzeni. W sieci coraz więcej jest też sklepów internetowych, które specjalizują się w sprzedaży winyli. Jednym z lepiej zaopatrzonych jest sklep Muzyczny Strych, który działa również stacjonarnie w Gdańsku. Kupisz tam albumy takich artystów jak Eric Clapton, Jimi Hendrix, Deep Purple, Queen i wiele innych.

Czy nowe płyty winylowe są tak samo wartościowe jak te z lat 70/80?

Część współczesnych artystów nagrywa swoją muzykę na płyty gramofonowe. Większość najbardziej popularnych albumów z minionych epok także doczekała się wznowienia na czarnych płytach. Problem w tym, że nie mają one takiej samej wartości jak winyle wypuszczane na rynek w latach 70. i 80. Dlaczego? Współczesna muzyka jest poddawana obróbce cyfrowej i dopiero po takiej korekcie trafia na płytę. Winyle sprzedawane w ostatnich dekadach ubiegłego stulecia nie były tak mocno obrabiane, przez co ich brzmienie jest bardziej naturalne, żywe, głębokie. Stąd też znacząca różnica w wycenie. Dla przykładu nowy album winylowy zespołu Depeche Mode można nabyć za niecałe 70 zł, natomiast pierwsze winyle tej grupy kosztują obecnie nawet 250-300 zł.

Opracowanie:

Pallas Kamil Kulczyk

Gdańsk , Krzywoustego 1E

Podziel się