Artykuł sponsorowany Dlaczego warto czytać Biblię?

Dlaczego warto czytać Biblię?

Biblia stanowi zbiór ksiąg spisanych pierwotnie w językach greckim, aramejskim i hebrajskim, a następnie przez wieki przekładanych na łacinę i języki narodowe. Są to księgi uznawane za natchnione przez Boga w chrześcijaństwie i judaizmie. Pismo Święte bezsprzecznie stanowi jeden z filarów kultury nie tylko europejskiej, ale i światowej, dlatego warto znać jego treść nawet będąc ateistą. Jakie wartości niesie w sobie Biblia? Dlaczego warto czytać Pismo Święte?

Co czytanie Biblii daje wierzącym i ateistom?

Pismo Święte nie należy do łatwych lektur, ponieważ wymaga specyficznego podejścia czytelnika do natchnionych ksiąg. Współcześnie ludzie znają własne możliwości i na każdym kroku podziwiają wynalazki i postęp technologiczny, dlatego ciężko im przyjąć postawę otwartą i pokorną. Mimo wszystko Biblia jest księgą, którą warto przeczytać niezależnie od tego, czy jest się osobą wierzącą, czy nie. Po pierwsze, dzięki tej lekturze można poznać i zrozumieć kulturę nie tylko chrześcijan, ale również wyznawców judaizmu, którzy razem stanowią około 1/3 ludności całego świata.

Poza tym Pismo Święte stało się jedną z podstaw kultury europejskiej, co objawia się nie tylko w literaturze i sztuce, ale także w popularnych do dziś imionach, związkach frazeologicznych czy ideach i zasadach moralnych. Biblia stanowi również cenne źródło historyczne, szczególnie dla badaczy dziejów Cesarstwa Rzymskiego. Katolikom czytanie Biblii daje motywację i siłę do codziennej pobożności. Czynność ta może sprawić, że wiara stanie się bardziej dojrzała i mądra oraz pomoże wiernym kształtować własną osobowość w zgodzie z konkretnymi dogmatami.

Jak czytać Biblię?

Biblia jest lekturą trudną i wymagającą skupienia, dlatego warto stworzyć sobie odpowiednie warunki. Na początek warto wybrać jedno z wydań Pisma Świętego dostępnych w CLC Księgarni chrześcijańskiej. Zakup pięknie oprawionej książki o wyraźnej i czytelnej czcionce może stanowić dodatkową zachętę do czytania Biblii. Lekturę najlepiej rozpocząć w cichym, dobrze oświetlonym i przewietrzonym miejscu. Należy podejść do Pisma Świętego z właściwym nastawieniem – jak dziecko, które chce się czegoś nauczyć. W związku z trudnością tej księgi warto co kilka zdań zatrzymać się i przemyśleć to, co się przed chwilą przeczytało. W razie wątpliwości można przecież sięgnąć po inne książki chrześcijańskie, zawierające komentarze do Biblii. Literatura chrześcijańska często pomaga lepiej zrozumieć i zaangażować się w czytanie Pisma Świętego na własną rękę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas