Materiał Partnera
Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych

Projektując stronę internetową, przede wszystkim trzeba precyzyjnie określić cele, jakie ma ona spełniać. Dopiero z taką wiedzą przystępujemy do jej tworzenia, kładąc główny nacisk na jej niezawodność. Trzecim aspektem, który trzeba uwzględnić, jest wygląd strony, czyli to, co zobaczy jej odbiorca. Powinno być ładnie, oczywiście, i na to zwraca uwagę laik, ale autor musi zadbać o czytelność informacji i intuicyjność poruszania się po stronie.

Po co nam strony internetowe?

Strony, witryny, portale. A może tylko cyfrowa wizytówka firmy? Albo sklep internetowy? Każdy z tych, i wielu jeszcze innych rodzajów stron internetowych wymaga innego podejścia. Klient każdej z firm, które zamawiają strony internetowe też czegoś innego oczekuje. Bo kolejne pytanie, które musimy sobie zadać to czy tworzymy stronę dla naszego zleceniodawcy? Czy raczej dla jego klientów? Rolą projektanta strony internetowej jest nie tylko prawidłowe jej wykonanie, ale też przekonanie zleceniodawcy, że czasem to, czego on od nas chce, niekoniecznie sprawdzi się w praktyce. Na przykład strona zbytnio przeładowana multimediami będzie się dłużej ładować, a współczesny użytkownik internetu nie ma cierpliwości. Nie będzie czekał na załadowanie strony dłużej niż kilka sekund, przełączy się na coś innego. Profesjonalny projektant stron internetowych, taki jak Usługi Tomek, potrafi po rozmowie ze zleceniodawcą dokładnie określić jego cele i zamierzenia i przedstawić projekt strony czy portalu uwzględniający skuteczną strategię merketingową firmy.

Niezawodne strony internetowe

O tym, że strona nie może się zbyt długo ładować już wiemy. Niezwykle istotne jest także, aby technologia strony była dopracowana na tyle, by portal, serwis czy witryna internetowa działała bezawaryjnie i stabilnie. Klient naszego zleceniodawcy musi mieć stały dostęp do pożądanych przez niego informacji. Jeśli natrafi na jakąkolwiek przeszkodę, odejdzie i poszuka tych informacji u konkurencji. Ale nasz zleceniodawca także potrzebuje ułatwień, zwłaszcza jeśli będzie w przyszłości sam aktualizował witrynę, wprowadzał do niej nowe informacje czy zmiany. Stworzony na jego potrzeby system musi być funkcjonalny i ergonomiczny, a wprowadzanie zmian, przy wykorzystaniu panelu administracyjnego – proste i intuicyjne.

Czy w internecie musi być ładnie?

I co to znaczy ładnie? Moda na to, co się powinno podobać, a co nie, zmienia się z czasem. Obecnie panuje prostota połączona z przejrzystymi, pastelowymi kolorami. Ale już gdzieniegdzie, jako nowy trend, zaczynają się pojawiać barwy ostre, wręcz kłujące w oczy. Czy ten trend się przyjmie pokaże czas. Ale w projektowaniu stron internetowych pewne zasady są nieśmiertelne. Merytoryczna zawartość strony nie wystarczy, jeśli jest ona nieprawidłowo zaprezentowana. Strona internetowa musi być tak skonstruowana, by użytkownik nie miał problemów z poruszaniem się po niej. Dobre serwisy internetowe zaprojektowane są tak, że niemal same generują oczekiwane działania internautów. Świadomość oczekiwań docelowego klienta danej witryny już na etapie jej projektowania, daje możliwość uwzględnienia tych oczekiwań w pracy tak nad układem informacji, narzędziami i nawigacją, jak i nad szatą graficzną czy multimediami. Ponieważ cele, które sobie założyliśmy, nie ziszczą się same.

Opracowanie:

Usługi Informatyczne Tomasz Kleinschmidt

Dziemiany , Kowalska 3

Podziel się