Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o rozdzielaczach elektromagnetycznych?

Co warto wiedzieć o rozdzielaczach elektromagnetycznych?

Zadaniem zaworów rozdzielających, zwanych również rozdzielaczami, jest sterowanie kierunkiem przepływu czynnika roboczego w pneumatycznych układach napędowych i sterujących. Odbywa się to poprzez łączenie lub przełączanie dróg przepływu – w zależności od konstrukcji zaworu rozdzielającego suwakiem, płytką rozdzielającą bądź za pomocą grzybka. Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom i sprawdźmy, jak wygląda ich podział.

Czym są rozdzielacze elektromagnetyczne?

W układach sterowania pneumatycznego rozdzielacze elektromagnetyczne wykorzystuje się do:

  • realizacji przemieszczeń elementów wykonawczych (np. siłowników pneumatycznych o ruchu liniowym lub wahadłowym i obrotowym),
  • zatrzymywania siłownika w określonym położeniu,
  • realizowania funkcji regulacyjnych, sterujących i logicznych.

Warto również zwrócić uwagę na symbole graficzne rozdzielaczy elektromagnetycznych, które są przedstawiane zgodnie z normą PN-EN ISO 3952-1:1998 i zawierają informacje o ilości dróg oraz ilości położeń zaworu, sposobu i odmiany sterowania. Występują one w formie pełniej i uproszczonej, ale pierwsza z nich pozwala lepiej określić własności funkcjonalne zaworu rozdzielającego.

Jak wygląda podział rozdzielaczy elektromagnetycznych?

Podział rozdzielaczy elektromagnetycznych ze względu na rodzaj sterowania wygląda następująco:

  • Rozdzielacze sterowane siłą ludzkich mięśni
  • Rozdzielacze sterowane mechanicznie
  • Rozdzielacze sterowane elektrycznie
  • Rozdzielacze sterowane pneumatycznie
  • Rozdzielacze sterowane w sposób mieszany

Istnieją również inne podziały rozdzielaczy elektromagnetycznych ze względu na ich właściwości funkcjonalne. Można w nich wyróżnić kategorie, takie jak m.in. odmianę sterowania (sterowane bezpośrednio lub pośrednio), wielkość zaworu, czyli wielkość natężenia przepływu przez drogi zaworu, liczbę dróg przepływu (dwu-, trzy-, cztero- i pięciodrogowe) oraz ich przeznaczenie, liczbę sterowanych położeń (dwu-, trzy- i wielopołożeniowe), sposób zasilania (przewodowo lub przez płyty łączące) i rozwiązania konstrukcyjne.

Gdzie można zaopatrzyć się w rozdzielacze elektromagnetyczne?

Dostawcą elementów pneumatyki jest wrocławska firma AirNET, która w swojej ofercie posiada m.in. rozdzielacze pneumatyczne, szybkozłączki, zawory, a ponadto urządzenia do pomiarów, sterowania oraz regulacji mediów ciekłych i gazowych, mających swoje zastosowanie w przemyśle. Modernizacja linii technologicznych, szkolenia z zakresu eksploatacji oraz utrzymania ruchu linii sterowania pneumatycznego i linii technologicznych procesów w zakresie przepływów mediów ciekłych oraz gazowych, tworzenie projektów i układów precyzyjnego dozowania – to wszystko sprawia, że firma AirNET jest idealnym partnerem dla firm oczekujących terminowych dostaw dobrej jakości produktów z zakresu pneumatyki i automatyki przemysłowej.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas