Materiał Partnera Tranzyt towarów – co musisz o nim wiedzieć?

Tranzyt towarów – co musisz o nim wiedzieć?

Działania w obrębie tranzytu towarów są mocno zróżnicowane. Czynności te, są niezbędne w przypadku przewożenia artykułów poza granicę Polski. Procedury tranzytowe są bardzo przydatne zwłaszcza dla przewoźników, jak i przedsiębiorców, ponieważ w znacznym stopniu ułatwiają cały eksport. Dlatego dowiedz się, czym jest tranzyt i jakie czynności wchodzą w jego skład.

Czym cechuje się tranzyt towarów?

Tranzytem nazywamy procedurę celną, która pozwala przewieźć towary za granicę bez opłacania m.in. podatku akcyzowego czy podatku VAT. Choć tego rodzaju należności celne są obowiązkiem dla wszystkich przedsiębiorców eksportujących swoje artykuły. Dodatkowo należy wiedzieć, że zazwyczaj tranzyt związany jest z transportem produktów z jednego państwa do drugiego przez obszar jeszcze innego, lecz na jego terenie nie dochodzi do rozładunku lub nowego załadunku. W Polsce obowiązują metody tranzytowe takie jak: procedura T1 i T2 oraz krajowa procedura tranzytowa. Natomiast wartym polecenia miejscem specjalizującym się w zgłoszeniach tego rodzaju jest firma Transconsult Poland sp. z o.o.

Metody tranzytowe — charakterystyka

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że tranzyt dzieli się na ten określany jako bezpośredni oraz pośredni. Tranzytem pośrednim opisujemy sytuację, gdy towar z zagranicy musi być składowany przez jakiś czas na terenie własnego kraju. Natomiast tranzyt bezpośredni dotyczy drogowego transportu towarów i obecnie obowiązuje procedura T1 oraz T2. Oznacza, że ładunek może przekroczyć nawet kilka granic celnych w obrębie krajów Unii Europejskiej. Należy wiedzieć, że ten rodzaj transportu zwolniony jest z typowej odprawy, jeżeli posiada świadectwo dopuszczające przewóz ładunku pomiędzy państwami, towar otrzymał odpowiednie plomby, a określona trasa uzyskała aprobatę władz celnych. Natomiast krajowa procedura tranzytowa związana jest zarówno z urzędem celnym granicznym, jak i wewnętrznym. Zawłaszcza, gdy Polska jest miejscem docelowym bądź tranzytowym.  


Opracowanie:

Transconsult Poland sp. z o.o.

Dobryń Duży 22b

Podziel się