Materiał Partnera Stowarzyszenie "Podaj Rękę" - pomoc niesiona z radością.

Stowarzyszenie "Podaj Rękę" - pomoc niesiona z radością.

Stowarzyszenie "Podaj Rękę" działa od 2002 roku. Jego siedziba znajduje się w Młocinie w województwie pomorskim. Jednak granice terytorium tego regionu nie stanowią żadnych granic, jeżeli chodzi o pomoc niesioną innym. Stowarzyszenie wspiera bowiem potrzebujących na terenie całego kraju, a jeżeli zachodzi taka potrzeba - i poza nim, np. w Togo (Afryka). Jakimi sukcesami może pochwalić się Stowarzyszenie?

Pomoc dla rodzin wielodzietnych i patologicznych

Mimo, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na pewną pomoc ze strony państwa, często jest ona niewystarczająca. Duże familie borykają się z wieloma, różnymi problemami, które najczęściej dotyczą kwestii finansowych. Zakup wystarczającej ilości jedzenia, nowych ubrań i butów dla wszystkich dzieci, a także koszty związane z ich edukacją -to zmartwienia wielu rodziców wychowujących gromadkę potomstwa. W szczególności tych z rejonów wiejskich, w których nierzadko panuje bezrobocie. Dzięki Stowarzyszeniu "Podaj Rękę" potrzebujące rodziny wielodzietne nie są zostawione same sobie. Organizacja stara się zapewnić wszystkim swoim podopiecznym pomoc dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Z dobrowolnie przekazanych darowizn finansowany jest np. zakup szkolnych przyborów dla dzieci czy niezbędnych w każdym domu sprzętów AGD. Odzież, która pozyskiwana jest ze zbiórek, to także ogromna i doceniana forma wsparcia. Rodziny wielodzietne mogą – za pośrednictwem fundacji- skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, pomocy psychologicznej oraz licznych szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. Stowarzyszenie "Podaj Rękę" w szczególny sposób dba również o rodziny patologiczne. Przemoc i alkohol są- niestety- wciąż obecne w życiu wielu dzieci. Stowarzyszenie zapewnia im potrzebną pomoc na każdej płaszczyźnie. Ogromnym sukcesem stowarzyszenia jest otwarcie placówki opiekuńczo- wychowawczej „Zapiecek”, w której dom znalazło w ciągu kilku lat kilkadziesiąt młodych osób. Rodzinna atmosfera panująca w ośrodku oraz zaangażowanie wychowawców w cały proces socjalizacji, przynosi wspaniałe rezultaty. Dorosłe już dzieci są w stanie zacząć nowe życie i przejść przez nie z wysoko podniesioną głową, a ci, którzy nadal potrzebują wsparcia mogą je otrzymać dzięki przygotowanemu przez "Podaj Rękę" Mieszkaniu Treningowemu, gdzie na co dzień przygotowują się samodzielnego życia pod okiem odpowiednio przygotowanym do tego dorosłym.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością

Niepełnosprawność to w Polsce wciąż temat tabu. Smutne jest to, że wiele osób, które są nią dotknięte, musi walczyć o swoje podstawowe prawa. Stowarzyszenie "Podaj Rękę" wspiera je w tym całkowicie. Wiele programów oraz pojedynczych działań Stowarzyszenia dedykowanych jest pomocy osobom z niepełnosprawnością. Jednym z najbardziej popularnych i docenianych przez wszystkich podopiecznych projektów są prężnie działające grupy wsparcia. „Niepełnosprytni”. Uczestniczą w nich najlepsi opiekunowie oraz terapeuci. W czasie realizacji działań możliwa jest wymiana doświadczeń, uzyskanie potrzebnego wsparcia oraz obcowanie z osobami, które są dotknięte podobnym problemem. Stowarzyszenie zapewnia także zajęcia z zakresu hipoterapii i dogoterapii, rozwoju w ramach warsztatów artystycznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stowarzyszenie "Podaj Rękę" to symbol radości życia, jakkolwiek nie byłoby ono naznaczone.

Atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży

Nie wszystkie dzieci mają to szczęście, by czerpać z życia jak najwięcej już od pierwszych lat. Te, które wywodzą się z biedniejszych rodzin, niejednokrotnie nawet raz nie były w teatrze. Stowarzyszenie "Podaj Rękę" stara się to zmienić. W wielu oddziałach organizacji, na terenie niemal całej Polski, organizowane są najróżniejsze zajęcia dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami społecznymi, samorządowymi i akademickimi, dzięki czemu ich zakres działań jest naprawdę duży. Imprezy i zawody sportowe, zabawy w świetlicach środowiskowych, wyjścia do kina i teatru czy interesujące wycieczki to spotkania, których każdego dnia wyczekuje mnóstwo dzieci. Bo każde z nich zasługuje na chwilę radości.

Opracowanie:

Stowarzyszenie Podaj Rękę

Miłocin 23

Podziel się