Materiał Partnera Praca jak opiekunka dla osób starszych w Niemczech, to nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale możliwość szerokiego rozwoju kompetencji.

Praca jak opiekunka dla osób starszych w Niemczech, to nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale możliwość szerokiego rozwoju kompetencji.

Praca w roli opiekuna osoby starszej wydaje się czymś prostym, przy czym można sporo zarobić. Mało jednak ludzi zastanawia się, jak duże korzyści niesie za sobą praca z drugim człowiekiem, zwłaszcza starszym. Dlatego, że oprócz wspomnianych pieniędzy, otrzymuje się coś jeszcze – rozwój własnych kompetencji. I mowa tu nie tylko o umiejętnościach zarządzania czasem czy czynnościach dnia codziennego.

Kiedy osobie starszej potrzebna jest opiekunka.

Osoby starsze zgłaszają się do odpowiednich agencji w celu zapewnienia im opieki w różnych sytuacjach. Agencja pracy ma za zadanie znaleźć osobę, która pomoże osobie starszej przy czynnościach dnia codziennego, które z wiekiem są wymagające. Kiedy dany senior czy seniorka, nie może samodzielnie się poruszać, kiedy nie jest w stanie sobie samemu zrobić zakupów czy wziąć lekarstw, albo ma problemy przy codziennej toalecie, wówczas potrzebuje wsparcia. Opiekun seniora w Niemczech to zawód, który wymaga jednak czegoś więcej – umiejętności miękkich, ludzkiego podejścia do drugiego człowieka pełnego empatii. Opieka nad osobą starszą w Niemczech to nie tylko czynności stricte fizyczne, to również wsparcie duchowe, stanie się wsparciem duchowym. Tego wymaga obecnie praca opiekuna osób starszych – empatii. Mowa tu o wspólnym spędzaniu czasu, rozmowie, wsparciu, wspólnych posiłkach, spacerach, oglądaniu telewizji czy grach planszowych. Agencje takie jak Pflege Direkt szukają osób, które traktują w tej pracy człowieka jako człowieka.

Opiekun to nie tylko praca, to służba.

Wiele osób widząc zlecenia opieki, widzi w nich zwykłą pracę. Jednak takie traktowanie tego zawodu niszczy jego delikatną część, jaką jest relacja z drugim człowiekiem. W tym sensie należy traktować, że praca opiekuna jest służbą. Nie jest jednak służbą w rozumieniu poddaństwa, a służbą drugiemu człowiekowi w roli partnerstwa – tu nikt nie jest wyższy czy lepszy od drugiego, tu wszyscy są równi. Oczywiście, usługa usługą, każdy opiekun ma pewne zadania, których nie może zaniedbać. Dba o drugiego człowieka, jak o siebie, a może i bardziej, jednak dodatkowo stanowi oparcie dla osoby, którą wspiera. Owszem, opieka nad osobą starszą w Niemczech jest bardzo opłacalna pod względem finansowym, jednak uczy ona przede wszystkim budowania relacji i więzi oraz pozwala rozwijać kompetencje, zwłaszcza te „miękkie”, które na każdym kroku życia mogą nam się przydać – uczy zrozumienia, cierpliwości, innego podejścia do pewnych spraw oraz rozumienia, że to, co dla nas jest teraz proste, kiedyś może być murem nie do przeskoczenia.

Opracowanie:

Podziel się