Artykuł sponsorowany Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Prawo bywa zawiłe, kryje w sobie wiele pułapek i niejasności. Samodzielna interpretacja poszczególnych przepisów to zadanie niełatwe – szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednimi kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem. Jak zatem postępować w zetknięciu z sytuacjami wymagającymi odwołania do przepisów prawa, w celu ochrony własnych interesów i dochodzenia sprawiedliwości na drodze sądowej? Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług zawodowego radcy prawnego.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to osoba świadcząca usługi pomocy prawnej, wykonująca praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, formie spółki cywilnej, spółki prawa handlowego lub na etacie, np. w przedsiębiorstwie. Zazwyczaj pełni ona funkcję pełnomocnika, który za odpłatnością reprezentuje strony toczących się postępowań przed sądami oraz urzędami.

Profesjonalni radcowie prawni są uprawnieni do sporządzania pism procesowych – między innymi pozwów i apelacji – opinii prawnych, wzorów umów, aktów i różnego typu dokumentów. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia. Mimo szerokich kompetencji, radca nie może występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Do takich celów konieczne okaże się wynajęcie adwokata. Adwokat jednak – w odróżnieniu od radcy prawnego – nie może świadczyć swoich usług w ramach stosunku pracy; podpisuje jedynie umowy cywilnoprawne. Oznacza to, że nie da się mieć go „na wyłączność” – komentuje specjalista Kancelarii Radcy Prawnego Doroty Krzemień-Osuch ze Świnoujścia.

Pomoc rady prawnego w praktyce

Radcowie prawni to osoby w wykształceniem prawniczym, oferujące pomoc w różnych dziedzinach prawa. Może być to prawo administracyjne, gospodarcze czy prawo pracy. Dużym zainteresowaniem cieszą się usługi z zakresu prawa cywilnego – prawa spadkowego, rodzinnego i własności. Jednym z głównych zadań radcy prawnego jest zastępstwo procesowe przed sądami, organami administracyjnymi, egzekucyjnymi i urzędami. Radca może występować we wszystkich sprawach gospodarczych bez ograniczeń. Obligatoryjnie z pomocy radcy (bądź adwokata) należy skorzystać, gdy występujemy do Sądu Najwyższego, składamy skargę konstytucyjną lub występujemy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Poza reprezentowaniem klientów, przygotowywaniem i opiniowaniem umów oraz dokumentów prawnych, radca może zajmować się prawną windykacją należności. Ponadto udziela porad w sprawach bieżących. Często taka konsultacja odbywa się drogą on-line, co stanowi istotne udogodnienie. Nic dziwnego, że z usług radcy prawnego korzysta coraz więcej osób prywatnych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Koszty związane z pomocą prawną wbrew pozorom nie są wygórowane – zwłaszcza, gdy porównamy je do strat jakie można ponieść przez nieznajomość przysługujących nam praw. Korzystanie z usług kancelarii radcy prawnego ma zatem bardzo racjonalne uzasadnienie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas