Materiał Partnera Dlaczego warto przekazywać 1% swojego podatku na wybraną fundację?

Dlaczego warto przekazywać 1% swojego podatku na wybraną fundację?

Od kilku lat każdy z nas ma szansę wesprzeć dowolną fundację przy corocznym rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym. Wielu z nas chętnie korzysta z tej opcji systematycznie, ale wciąż istnieje grono osób, które nie robią tego wcale. Tymczasem nasz drobna darowizna to nieoceniona pomoc dla innych. I trzeba mieć tego świadomość. Oto kilka powodów, dla których warto wypełnić w oświadczeniu podatkowym tę jedną rubryczkę więcej!

To nic nie kosztuje

1% to tak naprawdę bardzo niewielka część naszego podatku dochodowego, który i tak w całości przekazujemy na rzecz państwa. Nie są to pieniądze, które musimy wyjąć bezpośrednio z portfela. Przy rozliczeniu wystarczy jedynie wpisać nr KRS wybranej przez siebie fundacji w odpowiednie miejsce w formularzu. Zajmuje to sekundę, a satysfakcja z przekazanego wsparcia towarzyszyć nam będzie cały kolejny rok. Wielu z nas myśli, że rzeczony 1% to przecież i niezbyt zawrotna kwota. W końcu co może zmienić 50 zł? Wystarczy jednak pomnożyć tę sumę przez liczbę osób, które zdecydują się na przekazanie darowizny tego typu. I nagle każda kwota nabiera znaczenia.

Wspierasz projekty, które uważasz za słuszne

Wybierając fundację, której chcemy udzielić wsparcia kierujemy się indywidualnymi preferencjami. Nikt nam niczego nie może narzucić. Nasze pieniądze zasilą konto organizacji, której działalność uznamy za najbardziej potrzebną. Jeśli ponad wszystko kochamy zwierzęta, wybierzmy fundację, która zajmuje się ich ratowaniem. Kiedy los dzieci z ubogich rodzin nie jest nam obojętny, wesprzyjmy je naszą darowizną. A może ktoś z naszych znajomych zmaga się z ciężką chorobą i pilnie potrzebuje dodatkowej gotówki na leczenie? W naprawdę prosty sposób możemy pomóc mu w powrocie do zdrowia.

Świeć przykładem

Dobrowolne przekazanie 1% na cele dobroczynne to piękna idea. Każdy z nas ma szansę zrobić coś dla innych przynajmniej ten jeden raz w roku. Dzięki osobom, które systematycznie korzystają z tej możliwości, świat zmienia się na lepsze. Fundacje, które gromadzą środki w taki sposób, mogą jeszcze lepiej pomagać wszystkim swoim podopiecznym na szerszą skalę. Warto zachęcać innych, by przyłączyli się do tej wspaniałej inicjatywy. W końcu nic tak nie ubogaca człowieka, jak miłość. A możemy ją wyrażać na wiele sposobów.

Oceniaj efekty

Przekazane poprzez 1% pieniądze zawsze znajdują konkretne zastosowanie. Większość fundacji na swoich stronach internetowych umieszcza szczegółowe informacje na temat projektów, które udało się sfinansować przy pomocy darowizn. Jednak efekty najczęściej widoczne są gołym okiem. Przykładem może być Stowarzyszenie Podaj Rękę, które działa na terenie kraju od 2009 roku. Fundacja wspiera rodziny wielodzietne, patologiczne, osoby niepełnosprawne oraz te, które społeczeństwo z jakiegoś powodu wykluczyło ze swoich kręgów. Dzięki darowiznom powstało wiele świetlic środowiskowych, które organizują atrakcyjne zajęcia dla najbiedniejszych dzieci i placówka opiekuńczo-wychowawcza „Zapiecek”, w której wiele z nich znalazło ciepły dom. Uskuteczniana jest bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna, dla osób które jej potrzebują. Prowadzone są kursy aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych i zajęcia z hipoterapii i dogoterapii dla osób niepełnosprawnych. Przykłady można mnożyć. Wszystko to byłoby niemożliwe, gdyby nie ludzie o wielkim sercu. Możesz zostać jednym z nich nie wychodząc z domu.

Opracowanie:

Stowarzyszenie Podaj Rękę

Miłocin 23

Podziel się