Artykuł sponsorowany Czym zajmują się agencje celne?

Czym zajmują się agencje celne?

Agencje celne często błędnie kojarzone są z Urzędem Celnym. Warto wiedzieć, że agent celny nie jest funkcjonariuszem a agencja – urzędem. Co prawda, obie instytucje zajmują się czynnościami związanymi z transportem towaru pomiędzy państwami, ale ich rola jest zupełnie inna. Czym zatem zajmuje się agencja celna?

Najważniejsze zadania agencji celnej

Podstawową rolą agencji celnej jest pośrednictwo pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Celnym. Pomimo że działalność agencji celnych opiera się na Kodeksie Celnym, to agenci nie wykonują tych samych czynności co celnicy. Głównym profilem ich aktywności jest pomoc w załatwianiu niezbędnych formalności, które obowiązują przy przekraczaniu granicy państwa. Do najważniejszych zadań agencji celnej można zatem zaliczyć wszystkie aspekty formalne związane z transportem międzynarodowym.

Agencja celna przygotowuje dokumenty niezbędne podczas odprawy, deklaracje podatków akcyzowych, oblicza kwoty należności przywozowych i wywozowych oraz dokonuje zgłoszeń celnych. Pozostałe działania to na przykład reprezentowanie importera przed urzędami i instytucjami, zajmowanie się obrotem towarów pochodzących z innych krajów. Agencja celna współpracuje z Krajową Administracją Skarbową, a więc pomaga prawidłowo obliczyć cło.

Rola agencji celnych w transporcie międzynarodowym

Co do zasady, agencja celna działa zawsze w interesie przedsiębiorcy, którego reprezentuje – pomaga usprawnić i przyspieszyć procesy związane z odprawą celną oraz zajmuje się formalnościami, jakich trzeba dopełnić w Urzędzie Celnym. Pracownicy agencji celnej muszą mieć odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje, czego przykładem są specjaliści zatrudniani w firmie Maximus z Poznania. Prawo dotyczące obrotu towarów na rynku międzynarodowym zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego właśnie warto korzystać z usług ekspertów, którzy pomogą zapobiec zbędnym pomyłkom i związanych z nimi kosztom.

Główną rolą agencji celnych w transporcie międzynarodowym jest pomoc w przestrzeganiu obowiązującego prawa – jeśli działalność przedsiębiorstwa opiera się wyłącznie na imporcie i eksporcie, niezwykle ważne jest przestrzeganie zapisów obowiązującego prawa. Właśnie na tym polu konieczna może okazać się współpraca z dobrą agencją celną.

O ile handel na obszarze UE jest dość ujednolicony – zwykle wystarcza deklaracja Instrat dotycząca obrotów, to już sprawa z importem i eksportem z rynków nieeuropejskich staje się bardziej skomplikowana. Konieczna jest zatem dobra znajomość obowiązujących regulacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas