Materiał Partnera Agregat prądotwórczy jako element wyposażenia straży pożarnej

Agregat prądotwórczy jako element wyposażenia straży pożarnej

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które bywają niezwykle przydatne w pracy straży pożarnej. Bez nich niektóre akcje ratownicze trwałyby zdecydowanie dłużej – a jak wiadomo, w tym zawodzie czas jest kwestią kluczową. Od tego może zależeć ludzkie życie. Przekonaj się, do czego przydają się agregaty w jednostkach PSP i OSP, a także, jakie kryteria tych urządzeń mają największe znaczenie.

Do jakich czynności przydają się agregaty prądotwórcze w pracy straży pożarnej?

Jak łatwo się domyślić, agregaty prądotwórcze są nieocenione przede wszystkim w sytuacjach, gdy prąd w miejscu akcji ratowniczej jest trudnodostępny lub całkowicie nieosiągalny. Jest to istotne z uwagi na fakt, że jednostki PSP i OSP bardzo często korzystają z urządzeń, które wymagają stałego lub częstego podłączenia do energii elektrycznej. Są to m.in. piły czy przecinarki do metalu, jak również specjalistyczne pompy oraz wyciągarki. Oprócz tego przy wielogodzinnych akcjach podładowania mogą wymagać także inne akcesoria, takie jak latarki czy radiotelefony.

Wspominając o latarkach, warto dodać, że agregaty prądotwórcze są też przydatne dla dokładnego oświetlenia miejsca, w którym trwa akcja ratownicza. Podczas pracy w nocy lub w zaciemnionym otoczeniu, często przez strażaków rozstawiane są maszty oświetleniowe, które również wymagają dostępu do energii. Dzięki temu możliwe jest szybsze rozeznanie terenu, jak również udzielenie pomocy. Co więcej, w bardziej skomplikowanych sytuacjach agregaty służą jako zasilanie awaryjne dla sprzętów do ratowania życia.

Jakie agregaty prądotwórcze dla strażaków są najbardziej polecane?

Z racji, że agregaty prądotwórcze mają szerokie zastosowanie w pożarnictwie, polecane są zarówno ich mobilne, jak i stacjonarne wersje. Warto jednak aby wyróżniały się one wytrzymałością i niezawodnością przy pracy w niekorzystnych miejscach. Powinny być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i zwarcia, jak również na warunki atmosferyczne. Wobec tego należy zwrócić uwagę na spełniane normy potwierdzone certyfikatami. Duży wybór agregatów, zgodnych z wymaganiami do zadań przy akcjach ratowniczych, posiada m.in. internetowy sklep strażacki Sprzęt-Poż, oferujący kompleksowe wyposażenie dla jednostek PSP i OSP.

Bardzo istotnym kryterium dla agregatów prądotwórczych w pożarnictwie jest maksymalny czas pracy. Urządzenia powinny być przystosowane nawet do nieprzerwanego wielogodzinnego działania. W związku z tym warto zwrócić uwagę na dokładne parametry – nie tylko na moc wyjściową czy napięcie, ale również na przeciążalność czy moc ciągłą i rezerwową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas