Artykuł sponsorowany Wdrażanie infrastruktury sieciowej w szkołach i placówkach edukacyjnych

Wdrażanie infrastruktury sieciowej w szkołach i placówkach edukacyjnych

Infrastruktura informatyczno-telekomunikacyjna w placówkach edukacyjnych musi być wykonana w zgodzie ze specyfiką miejsca, jakim jest szkoła, czy innego rodzaju miejsce, gdzie odbywa się nauka. Sektor edukacyjny stwarza potrzebę projektowania rozwiązań kompleksowych, dostosowanych indywidualnie do konkretnej szkoły, zatem bardzo ważne jest przede wszystkim poznanie wymagań i potrzeb, aby zaproponować właściwe urządzenia, łącza i odpowiednią konfigurację.

Kto decyduje o rozwoju infrastruktury IT w szkołach?

Przystępując do wdrażania rozwiązań WI-FI, IT, sieci wewnętrznej, czy monitoringu w szkole, trzeba przede wszystkim wiedzieć z kim na ten temat należy rozmawiać. Warto zasięgnąć opinii szkolnego informatyka, a jeśli w szkole tego etatu nie ma, to przynajmniej nauczyciela informatyki. Taka osoba najprędzej będzie wiedziała jakim sprzętem szkoła dysponuje, jakie są braki, a nawet jak leciwe są kable w budynku, na których obecnie działa system. Ostatecznie decyzje podejmuje jednak dyrektor placówki i to od niego powinniśmy zacząć rozmowy. Po konsultacjach z dyrekcją i użytkownikami infrastruktury IT w danej szkole, konieczne jest jeszcze zasięgnięcie przez firmę wdrażającą usługi IT opinii organu finansującego całą inwestycję, czyli organu prowadzącego szkołę, którym zwykle jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku szkół podstawowych, a wojewoda w przypadku szkół ponadpodstawowych. Oczywiście zadania te wykonuje zwykle w urzędzie gminy, czy w urzędzie wojewódzkim odpowiedni wydział oświaty i to właśnie z kierownictwem tego wydziału należy uzgadniać koszt i sposób finansowania planowanej infrastruktury sieciowej.

Jak rozpoznać potrzeby danej szkoły w zakresie rozwiązań IT?

Instalując infrastrukturę sieciową w szkole warto wprowadzić rozwiązania pozwalające na skalowanie dostępu i możliwość stworzenia wewnętrznych „podsieci” dostępnych dla administracji, dla nauczycieli i dla ogółu uczniów – w zależności od potrzeb zleceniodawcy. Dostęp sieci powinien być możliwy w całym budynku szkoły, zarówno w jej części dydaktycznej, jak i administracyjnej. Firma PC Serwis oferuje korzystne warunki gwarancji na zainstalowanie urządzenia, a także przeszkolenie dla administratorów sieci, a jeśli szkoła nie dysponuje takim stanowiskiem, także możliwość administrowania siecią po jej uruchomieniu. To, co zwykle ma bardzo duże znaczenie dla użytkowników, to bezpieczeństwo informacji w sieci wewnętrznej, a także stabilność jej działania i łatwa konfiguracja. Aby zapewnić tę stabilność, warto dowiedzieć się czy instalacje kablowe w budynku wytrzymają obciążenie i, jeśli istnieją wątpliwości, raczej użyć nowych kabli, niż opierać się na infrastrukturze, która może zawieźć. Z podobnego względu nie warto stosować istniejących w szkole urządzeń, jeśli nie spełniają one wymagań, jakim ma odpowiadać docelowa infrastruktura.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas