Materiał Partnera Rodzaje kamer dla monitoringu domu

Rodzaje kamer dla monitoringu domu

Dobór kamer zewnętrznych dla systemu dozoru wizyjnego jest kluczowym elementem każdego projektu i jego wdrożenia. To właśnie rodzaj sprzętu wyznacza jakość monitoringu, zakres gwarantowanego bezpieczeństwa antywłamaniowego, a także ważną dla inwestorów cenę. Jakie rodzaje kamer zatem można spotkać na rynku?

Typu kamer ze względu na kolor rejestrowanego obrazu

Obecnie można wymienić trzy typy monitoringu: analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy, który najszybciej rozwija się na rynku. To on oparty jest o protokół IP pozwalając tworzyć silne połączenia LAN, wraz z możliwością zdalnego zarządzania pracą kamer. Te dla domów jednorodzinnych najczęściej występują dzisiaj w rodzaju kamer CCTV kolorowych. Świetnie rozróżniają one przedmioty oraz osoby, gwarantując doskonałą ostrość. Są one bardzo wysokie w swoim standardzie, ale istotne przy ich stosowaniu jest odpowiednie oświetlenie. Miejsce ich montażu jest bardzo ważne podobnie, jak precyzyjne skalibrowanie systemu PAL, czyli fazowego kodowania informacji o barwie obrazu. Wybierając dzisiaj kamery dla domów unika się zatem rozwiązań wizyjnych czarno-białych.

Alternatywną dla sprzętów CCTV kolorowych są kamery dzień/noc. Stanowią one połączenie technologii kolorowej i czarno-białej. Są one przy tym jeszcze lepsze jeśli chodzi o czystość rejestrowania obrazu co odpowiedniki kolorowe. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dzięki funkcji zmiany sposobu pracy w przypadku pogorszonych warunków oświetleniowych. To wtedy przechodzą one na tryb monochromatyczny, który idealny jest do przetwarzania obrazu w nocy. Charakterystyka widmowa kamer dzień/noc jest bardzo szeroka i znacznie wykracza poza widmo światła widzialnego. Obecnie są to sprzęty najbardziej rekomendowane dla klientów indywidualnych.

Rodzaje kamer ze względu na konstrukcje i obudowę

Kolejny podział kamer dotyczy ich konstrukcji oraz obudowy. Obecnie dla domów jednorodzinnych takie firmy, jak NETER proponują między innymi następujące sprzęty:

  • kamery CCTV kompaktowe typu BOX, które nie muszą posiadać obiektywów, ale dla których należy dokupić specjalną zewnętrzną obudowę odporną nawet na akty wandalizmu;
  • kamery CCTV kopułkowe typu DOME, stosowane zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz domów, świetnie sprawdzając się np. do montażu pod dachem;
  • kamery CCTV tubowe typu BULLET z masywną stopką, pozwalającą na montaż niemalże w każdym miejscu – sprzęt najczęściej wykorzystywany i świetnie sprawdzający się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych;
  • kamery CCTV szybkoobrotowe, które mogą obracać się o pełny kąt 360 stopni przy regulowanej prędkości nawet do 300 stopni na sekundę!

Warto wiedzieć! Dobór rodzaju kamery dla domu zależy od wielu czynników. Wielokrotnie pracownie monterskie stosują jednak systemy oparte o kilka typów sprzętów, montując je w różnych miejscach. Niektóre z kamer są umieszczane np. pod dachami i rynnami w taki sposób, aby nie można było ich dostrzec.

Kamery IP z funkcją Wi-Fi – zdalny podgląd w czasie rzeczywistym!

Najlepsze kamery do monitoringu domowego przygotowywane są w technologii IP pozwalając na wykorzystanie specjalnych protokołów do połączenia z bezprzewodowym łączem internetowym. Dzięki temu mogą być one zarządzane z każdego miejsca na świecie przez smartfon lub też laptop i tablet. Obsługa tzw. chmury P2P zapewnia możliwość prowadzenia zdalnego podglądu on-line, a niektóre kamery zsynchronizowane są z systemami alarmowymi i czujnikami np. przeciwpożarowymi. Najczęściej działają one wtedy w ramach wspólnego systemu SmartHome (np. marki FIBARO). Przy zakupie kamer w technologii IP warto zwracać uwagę na to, czy posiadają one funkcje D-WDR, 3DNR, BLC, AGC, HLC; oraz czy gwarantują wspomniany podgląd zdalny np. w ramach Web viewer, CMS (smart PSS), phone GDMSS. 

Najlepsze urządzenia CCTV IP są również  zintegrowane z wideodomofonami. Warto sprawdzać oferty dystrybutorów takich, jak NETER, którzy oferują sprzęty marek DAHUA, MAZI, NOVUS (monitoring IP z wideodomofonami) oraz COMMAX (wideodomofony). 


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas