Materiał Partnera Pomysł na biznes – serwis komputerowy

Pomysł na biznes – serwis komputerowy

W dzisiejszych czasach, kiedy już prawie wszystko zostało wymyślone a większość firm posiada podobny asortyment, czy świadczy identyczne usługi dla swoich klientów, trudno otworzyć działalność, która oprócz swojej konkurencyjności wnosiła by coś nowego na rynek, chociaż by usługowy. Załóżmy, że jesteśmy w sile wieku, posiadamy jakieś zaplecze finansowe, może wsparcie ludzi kompetentnych i sprawdzonych, którzy chętnie z nami nawiążą współpracę, ambicje oraz umiejętności w danej dziedzinie. Dobrze jest zastanowić się jaki mamy pomysł na swoją dalszą karierę i czy wiemy jakie usługi chcemy świadczyć dla potencjalnego klienta. Nie warto otwierać działalności bez wcześniejszego przemyślenia strategii działania i tego, że aktualnie w budowlance jest największy popyt na firmy budowlane bo jest okres wiosenny i ludzie robią remonty.

 Zastanówmy się co umiemy i co będzie sprawiało nam satysfakcję zawodową.

W XXI wieku, kiedy to wszystko jest skomputeryzowane i każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jeden komputer (stacjonarny bądź przenośny, urządzenia działające na zasadzie USB, bezprzewodowe nośniki pamięci czy zwykłą drukarkę), można pokusić się o otworzenie serwisu komputerowego. Czym jest taki serwis komputerowy? Większość osób odpowie, że wie na czym taka działalność polega i jakie usługi świadczy firma ale należy sprecyzować to, aby określić nasz konkretny zakres usług. Nie ma co na początek przeglądać ofert wszystkich firm o podobnym profilu i spisywać wszystkie usługi jakie one świadczą. Najlepiej skupić się na kilku podstawowych działaniach i z czasem wraz z rozwojem firmy, dodawać kolejne punkty usług.

Serwis komputerowy może zajmować się naprawą sprzętu komputerowego (komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, drukarek, kopiarek, sprzedawać części czy akcesoria komputerowe, serwisować dany sprzęt np. dla firm, a nawet zajmować się naprawą urządzeń RTV itd.). Zakres działań jest bardzo szeroki i tylko od nas zależy co będziemy robić. Najważniejsze to wykonywać swoją pracę w oparciu o umiejętności oraz nasze możliwości. Jeśli jesteśmy małą firmą jednoosobową nie podpiszemy umowy z dużą korporacją, gdzie będziemy mieli serwisować, naprawiać i ogólnie dbać o kilkanaście komputerów jednocześnie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że serwis komputerowy zajmuje się naprawą i wymianą sprzętu na nowy a nie zarządzaniem całą serwerownią i działem IT w danej korporacji (chyba, że sami wyrazimy taką chęć i mamy odpowiednie umiejętności). Nie warto też z góry nastawiać się na to, że nie damy rady takim zadaniom i skupimy się na kliencie indywidualnym, gdzie tygodniowo naprawimy 3-5 urządzeń komputerowych i sprzedamy dwie klawiatury bezprzewodowe.

Warto też postawić na pomieszczenie, wynająć biuro, w którym będziemy prowadzić działalność. 

Oczywiście można pracować w swoim domu, ale przyjmowanie klientów w kuchni czy salonie nie świadczy zbyt dobrze o naszej działalności i podejściu do klienta. Części oraz naprawę też trzeba wykonywać w odpowiednim miejscu aby nie uszkodzić sprzętu a dodatkowo wyeksponować posiadany towar. Jeśli posiadamy jeszcze po opłaceniu wszystkich składek ubezpieczeniowych i uiszczeniu opłat w Urzędzie Skarbowym za otwarcie działalności, mamy jakiś niewielki lokal użytkowy, warto zainwestować w reklamę. Nie muszą to być billboardy czy reklamy w TV i radio, ale jakieś ulotki, czy chociażby naklejki na samochodzie. Ulotki możemy zrobić sami i sami roznieść je po osiedlach czy biurach. Obklejenie samochodu to już koszt indywidualny ale ruchoma (przemieszczająca się reklama) często szybciej trafia do klienta niż reklama w TV.

Podziel się