Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę decydując się na system monitoringu?

Na co zwrócić uwagę decydując się na system monitoringu?

Zagadnienia bezpieczeństwa, ale i wygody użytkownika budynków są dziś bardzo popularne. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technik nadzoru oraz atrakcyjne ceny kosmicznej niegdyś technologii. Wpływ na to mają także większe zagrożenia przestępcze czy przepisy bhp. Do popularnych rozwiązań należą systemy monitoringu. Zapewniają one stały nadzór, rejestrację zdarzeń o zdalny podgląd i komunikację z innymi użytkownikami.

System monitoringu składa się z kilku podstawowych, ale rozbudowanych ilościowo i technologicznie, elementów. Są to:

  • Kamery monitoringu,
  • Okablowanie sygnałowe,
  • System rejestracji i podglądu,
  • Układ zasilania.

Kamery monitoringu łączą w sobie techniki optyczne, mechaniczne i cyfrowe. Przetwarzają podglądany w zasięgu ich pola widzenia obraz do urządzeń podglądowych jak monitory czy komputery, oraz do systemu rejestracji i archiwizacji. Ich pole widzenia, choć szerokokątne, jest ograniczone.

Profesjonalny montaż systemu monitoringu gwarantuje bezpieczeństwo

W bardziej rozbudowanych wersjach, kamery mają możliwość poruszania się na boki czy góra – dół, aby umożliwić operatorowi podgląd pożądanego obszaru. Profesjonalna firma zajmująca się instalacją kamer wykorzysta tę cechę do właściwego rozmieszczenia instalacji. Ważne, aby tak dobrać ilość i ułożenie kamer, aby ich obszary robocze zachodziły na siebie. Umożliwia to podgląd całej kubatury pomieszczeń, czy powierzchni placu.

Rzetelna i doświadczona firma instalująca monitoring, jak firma Beneve.pl., zadba również o właściwy montaż kamer. Zaleca się montaż przewodowy, dający większą ostrość obrazu, mniejszą zawodność sprzętu.

Sygnał z kamer w formie cyfrowej przekazywany jest za pośrednictwem okablowania, które jest stabilne i odporne na zakłócenia sygnału. Powinny być zatem prowadzone w sposób przemyślany, w miejscach wysokich, nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne, czy dostęp rąk ludzkich.

Serce monitoringu tworzy rejestrator sygnału

Istotnym urządzeniem w całym układzie monitoringu jest rejestrator sygnału. Zapisuje on rejestrowany obraz zgodnie z ustawieniami użytkownika. Powinien charakteryzować się:

  • niezawodnością pracy,
  • redundancją dysków twardych, w celu ułatwienia odtworzenia,
  • długim czasem archiwizowanych nagrań,
  • możliwością wyboru kompresji,
  • automatycznym kasowaniem najstarszych nagrań.

Powierzenie doboru rodzaju kamer, montażu monitorowania specjalistom, pozwoli mieć pewność, że stosowane metody zabezpieczenia mienia i osób fizycznych będą działały prawidłowo, a ewentualne awarie zostaną szybko i sprawnie usunięte.

Opracowanie:

Beneve.pl Marcin Trzaska

Otmuchów , Matejki 2

Podziel się