Artykuł sponsorowany Jak zaprojektować biuro aby było funkcjonalne

Jak zaprojektować biuro aby było funkcjonalne

Na ogół podczas planowania biura pod uwagę trzeba wziąć prawie te same czynniki, na które zwracamy uwagę projektując dom, tzn. przestrzeń, rozmieszczenie pomieszczeń, światło, kolory i meble itd. Konieczne jest przeanalizowanie wszystkich aspektów pod kątem obowiązujących przepisów BHP. Ponadto warto zadbać o techniczną stronę naszych planów, czyli na przykład o instalację telekomunikacyjną budynku.

Jakie warunki musimy zapewnić?

Powołując się na Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kluczowe elementy, na które powinien zwrócić pracodawca dotyczą:

  • odpowiedniego oświetlenia – w miejscu pracy stałej musimy zapewnić pracownikom dostęp do światła dziennego (wyjątkiem są hale produkcyjne), więc w biurze niezbędne są okna,

  • zapewnienia wentylacji i zabezpieczenia przed wilgocią – koniecznością jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza, dlatego też projektując biuro niezbędne może okazać się uwzględnienie montażu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej. Zadbajmy też o nie za wysoką wilgotność, która może być przyczyną wielu zniszczeń,

  • odpowiedniej temperatury – nie istnieje jasno ustalona, dopuszczalna temperatura, jednak przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ustalona jest natomiast minimalna temperatura w biurze – jest to 18 stopni,

  • wymiarów biura – rozmiar biura uzależniony jest od liczby pracowników. Trzymając się przepisów, na każdą pracującą osobę przypadać powinno 13 metrów wolnej objętości ( oraz minimum 2 metry kwadratowe powierzchni podłogi).



Instalacja telekomunikacyjna

Instalacja telekomunikacyjna budynku składa się z elementów infrastruktury przemysłowej, czyli kabli i przewodów wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi. Tego typu instalacje zaczynają się w punkcie połączenia naszej sieci z siecią publiczną. W przypadku przyłącza internetowego, początkiem jest podłączenie urządzeń systemu radiowego do gniazda abonenckiego. Zgodnie z przepisami dotyczących warunków technicznych budynków i ich usytuowania, każdy budynek musi zostać wyposażony w instalację telekomunikacyjną, umożliwiającą szerokopasmowy dostęp do Internetu (od różnych dostawców) oraz dającą możliwość odbioru cyfrowych programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości (antenowa instalacja zbiorcza).

Przyłącze telefoniczne do budynku zaczyna się przy słupku telefonicznym, znajdującym się nieopodal posesji. Instalacja ta rozprowadzana jest w ten sam sposób i tymi samymi kablami co instalacja komputerowa. Do tego typu prac najlepiej zatrudnić fachowców z firm o od wielu lat zajmujących się elektroinstalatorstwem i usługami telekomunikacyjnymi, jak na przykład Zakład Budowy Sieci Telekomunikacyjnych działający na terenie województwa podkarpackiego. Warto również zadbać o możliwości przesyłu sygnałów cyfrowych, na przykład ISDN, ADSL.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas