Materiał Partnera Jak zabezpieczyć sieć swojej firmy przed atakami hackerskimi?

Jak zabezpieczyć sieć swojej firmy przed atakami hackerskimi?

Zarówno duże, jak i te mniejsze firmy, są często narażone na ataki hackerskie. Przestępcy nie chcą jedynie wykraść pieniędzy z kont firmy, ale również może to być motywowane chęcią przejęcia danych osobowych klientów lub zatrzymaniem działalności firmy na określony czas przez nieuczciwą konkurencję. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym atakom na sieci wewnętrzne firmy i rozważmy, jak można się przed tym chronić. 

Złośliwe oprogramowanie 

Załóżmy, że pracownik otrzymuje maila na skrzynkę pocztową, w którym ktoś obiecuje np. wygranie dużej ilości pieniędzy - wystarczy tylko pobrać plik z regulaminem konkursu. Dokument jest w formacie PDF, w którym przestępca ukrył plik wykonywalny z wirusem. Po otworzeniu go przez pracownika hacker ma dostęp do sieci firmy - ponieważ komputer jest stale z tą siecią połączony. Profilaktyka przed tego typu atakami to odpowiednie szkolenie pracowników, aby byli wyczuleni na podejrzane maile i wiadomości. Muszą pamiętać, aby nie pobierać na komputerze służbowym żadnych podejrzanych plików. 

Atak Brute-Force 

Polega on zazwyczaj na losowym generowaniu ciągów znaków, tak aby trafić na odpowiednie hasło dostępu. Czasem stosuje się go podczas próby uzyskania dostępu do serwera FTP na przykład strony internetowej firmy. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że im trudniejsze hasło ustawimy, tym ciężej będzie maszynie je złamać. Złamanie najtrudniejszych haseł może zająć przeciętnej maszynie nawet tysiąc lat – co w praktyce oznacza, że jest niemożliwe. 

Atak DoS 

To atak polegający na przeciążeniu serwera - również zwykle kieruje się go na serwer FTP. Przestępca najpierw rozsyła złośliwe oprogramowanie setkom lub tysiącom osób w internecie, aby utworzyć tzw. Bot-net. Później, w odpowiednim momencie daje wszystkim na raz polecenie, aby wysyłały pakiety na określony serwer. Ten jest w efekcie przeciążony i przestaje działać prawidłowo. Sposobem na zabezpieczenie się jest odpowiednia konfiguracja systemów anty-DoS, ograniczenie poziomu ruchu oraz prawidłowe ustawienie zapór sieciowych. Tym jednak musi zająć się ktoś doświadczony w kwestii bezpieczeństwa sieci

Do kogo zwrócić się o pomoc? 

Odpowiednimi osobami mogą być pracownicy specjalizujący się w bezpieczeństwie komputerowym. Firma AdvaCom profesjonalnie zajmie się przygotowaniem sieci informatycznej firmy tak, aby nie była narażona na ataki hackerskie zarówno z zewnątrz sieci, jak i od środka. 

Opracowanie:

AdvaCom sp. z o.o.

Poznań , Zawady 33

Podziel się