Materiał Partnera Jak przygotować się do naprawy komputera?

Jak przygotować się do naprawy komputera?

Komputery, laptopy czy tablety to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Niestety każdy sprzęt może z czasem odmówić współpracy i się zepsuć. Większość użytkowników sprzętu elektronicznego nie zna się na jego budowie, dlatego naprawę warto zlecić profesjonalnemu serwisowi. Jak przygotować komputer do naprawy? 

Przygotowanie urządzenia, które można włączyć

Naprawa komputera dopada nas z zaskoczenia. Na komputerach czy laptopach przechowujemy wiele cennych haseł, danych i informacji. Spora grupa osób zapisuje dane logowania do serwisów społecznościowych, banków czy poczty. Takie dane nie mogą trafić w niepowołane ręce, dlatego, zanim oddamy komputer do naprawy, należy zapisać swoje dane do logowania z kont, z których się korzysta, a następnie wyczyścić historię przeglądania i zapamiętywania haseł w urządzeniu.

Przed naprawą urządzenia skopiujmy z dysku komputera wszystkie ważne dla nas pliki i zdjęcia. Możemy je umieścić na pamięciach przenośnych — płytach DVD lub pendrivie. Należy też usunąć z napędu wszystkie nośniki i płyty.

Co zrobić, gdy nasz sprzęt się nie włącza?

Jeżeli nasze urządzenie się nie włącza, należy odszukać klucze do oprogramowania oraz płyty ze sterownikami, które mogą okazać się przydatne podczas naprawy. Nie rozkręcajmy sprzętu na własną rękę, nie wiedząc, jaka jest główna przyczyna awarii. Tego typu praktyki mogą jeszcze bardziej zaszkodzić, w efekcie czego naprawa sprzętu będzie niemożliwa, zdradza nam Łukasz Grzelak, właściciel serwisu komputerowego. Brak możliwości włączenia sprzętu to oznaka zepsucia się któregoś z podzespołów, np. dysku twardego, co przejawia się procesem rozpędzania i zatrzymywania w trakcie próby uruchomienia.

Jaki serwis laptopów/komputerów wybrać?

Profesjonalny serwis powinien nie tylko wymienić uszkodzoną część, lecz przeprowadzić także kompleksową diagnostykę całego urządzenia. W trakcie naprawy serwisant powinien również dokonać czyszczenia wnętrza laptopa i jego poszczególnych części. Usługi związane z naprawą komputera wcale nie muszą być drogie. Najważniejszym zadaniem jest sprawne działanie mające na celu szybką naprawę sprzętów, tak by służyły nam bezawaryjnie przez kolejne lata. 

Rzetelny serwis poinformuje klienta o tym, że naprawa może być nieopłacalna i lepiej po prostu kupić nowy sprzęt. Pozostając w dziedzinie ceny, warto sprawdzić, czy firma oferuje darmową wycenę naprawy. Jeśli tak, świadczy to o jej wysokim profesjonalizmie i uczciwym podejściu do usługobiorcy.

Podziel się