Artykuł sponsorowany Elementy składowe sprawnie funkcjonującej sieci strukturalnej

Elementy składowe sprawnie funkcjonującej sieci strukturalnej

Okablowanie strukturalne jest jednym z podstawowych elementów sieci informatycznej. Za pomocą kabli odbywa się główna droga wymiany informacji cyfrowej między urządzeniami. W skład takiej struktury wchodzą kable sieciowe typu skrętka miedziana oraz światłowody wraz z towarzyszącymi im elementami przyłączeniowymi, skrzynkami i przepustami kablowymi. Ich ułożenie w budynku jest w formie poziomej lub tzw. pionów. Zakończone są punktami wyjściowymi, tj. gniazdkami przyłączeniowymi urządzeń cyfrowych.

Całość okablowania wraz z osprzętem składa się na sprawnie działający system, o charakterze jednolitego standardu. Podstawowe elementy to:

  • Okablowanie wewnątrzbudynkowe
  • Okablowanie międzybudynkowe
  • Gniazda typu RJ45
  • Koncentratory rozdzielcze
  • Konwertery i repeatery.

Okablowanie wewnątrz budynkowe

Składa się z ułożonych w ścianach lub w korytach na nich okablowania w postaci miedzianej skrętki 4-ro parowej do przesyłu danych. To po tych kablach biegnie informacja w postaci niskich i wysokich poziomów napięcia, czyli zer i jedynek. Ze względu na ograniczenia w długości przewodów do około 100m, stosuje się je tylko lokalnie. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału wraz z długością kabla oraz podatnością na zakłócenia elektromagnetyczne.

Okablowanie międzybudynkowe i gniazda standardu RJ45

Bardziej uniwersalnym i szybszym medium okablowania strukturalnego jest światłowód. Jak podpowiada właścicielka firmy Tomix, Zsuzsanna Szostak, ma on szeroki zakres przesyłanych informacji oraz jest bardzo szybki. Z pomocniczymi urządzeniami może przesyłać dane na duże odległości, dlatego nadaje się do transmisji międzybudynkowej czy do oddalonych podstacji wymiany danych. Często jest zakopywany w ziemi, rzadziej prowadzi się go na powietrzu. Odporny jest na wszelkiego rodzaju zakłócenia, a tłumienność jest bardzo niska. Jedyne co może mu zaszkodzić, to uszkodzenia mechaniczne.

Miejscem przyłączenia urządzeń sieciowych, a więc przede wszystkim komputerów, drukarek, serwerów, są fizyczne złącza gniazdowe standardu RJ45. Praktycznie każde urządzenie przewidziane do pracy w cieci ma też takie gniazdo w sobie. Podłączenie wymaga użycia specjalnego kabla łączeniowego z końcówkami w tym standardzie, tzw. patchcordu. Nawet nadajniki bezprzewodowe typu WI-FI są gdzieś w końcu podłączone kablowo.

Koncentratory, repeatery, i konwertery – serce urządzeń UPS

Struktura okablowania strukturalnego ma charakter gwiaździsty, zrealizowany za pomocą koncentratorów lub nowocześniejszych switchy. Główny sygnał informatyczny podłączany jest do takiego urządzenia, które ma w sobie wiele gniazd rozdzielczych. Do nich przyłącza się kable prowadzące do konkretnych gniazd komputerowych. Urządzenia takie mają charakter inteligentnych, nie dopuszczają bowiem do kolizji przesyłanych informacji. Switche dodatkowo mogą łączyć ze sobą poszczególne tory adresowe, uwalniając w tym samym czasie inne.

Urządzenia typu repeatery pozwalają na wzmocnienie i odtworzenie sygnału cyfrowego przesyłanego w kablach. Stosuje się je tam, gdzie poziom zakłóceń elektromagnetycznych jest zbyt wysoki i powoduje uszkodzenie przesyłanych danych. Zastosowanie swoje mają również dla bardzo długich linii przesyłowych, gdzie wzmacniają tłumiony sygnał i przekraczają barierę maksymalnej długości. Konwertery zaś służą do zamiany sygnału optycznego ze światłowodów na standard elektryczny, rozsyłany już po małych odległościach w budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas