Artykuł sponsorowany Instalacja światłowodowa dla domu jednorodzinnego

Instalacja światłowodowa dla domu jednorodzinnego

Według danych statystycznych w Polsce ponad 300 tysięcy domów jednorodzinnych jest w zasięgu sieci światłowodowej. Niestety nie każdy obiekt mieszkalny, jest przystosowany do przyjęcia tego rodzaju wysokiej technologii. Warto zatem już w fazie budowy domu, lub jego znacznego remontu, zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą „podpiąć” się pod niesamowicie szybkie łącze teletechniczne. Poznaj kilka ważnych faktów konstrukcyjnych.

System doziemny lub nadziemny

Instalacje światłowodowe mogą być przyłączone do domu jednorodzinnego w dwóch technikach. Pierwszą z nich jest system doziemny, który jak sama nazwa wskazuje, prowadzony jest pod działką. Tu warto zatem dla wszystkich nowych inwestorów budowy domu jednorodzinnego, przekazać cenną wskazówkę. Mowa mianowicie o poprowadzeniu w uzbrojeniu terenu rury/rur o średnicy przynajmniej 40 milimetrów, która w przyszłości stanowić będzie drogę transferową bardzo delikatnych przewodów światłowodowych. Te zaś powinny być wprowadzane dzięki wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów do układania kabli, które posiadają dzisiaj tylko najlepsze i najszerzej wyspecjalizowane firmy branżowe.

Jeśli chodzi zaś o system naziemny, który jest mniej estetyczny oraz żywotny, warto wiedzieć, że prowadzony jest on po słupach, a następnie do wnętrza obiektu poprzez specjalnie przygotowane otwory. Mowa o instalowaniu rur osłonowych w okolicach dachu. Zaletą systemu naziemnego, w porównaniu z tym doziemnym, jest to, że można go zastosować również w starszych domach jednorodzinnych, bez konieczności wykonywania przekopów, czy zdejmowania kostki brukowej. Nowi inwestorzy, zawsze powinni jednak kierować się ku opcji pierwszej!

Telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa

TSM, czyli telekomunikacyjne skrzynki mieszkaniowe, to kolejne elementy konstrukcyjne sieci światłowodowej. Służą one zatem do tworzenia niskoprądowych instalacji w budynkach, spełniając przy tym restrykcyjne normy – m.in. tę dotyczącą ochrony przeciw porażeniom: PN-EN 61140:2016-07. Warto przy tym wiedzieć, że TSM dla światłowodów, powinny posiadać wymiary wewnętrzne np. na poziomie: 355 milimetrów szerokości, 317 milimetrów wysokości, a także 90 milimetrów głębokości. Dzisiaj nie jest jednak problemem znalezienie odpowiedniej skrzynki, ponieważ są one masowo produkowane i dostosowywane do technologii FTTH (światłowód dla domu). Tu warto wiedzieć, że światłowód dostarczany od centrali do domu abonenta, oparty jest o tzw. sygnał miedziany (tak jest w przypadku sieci Orange z modemami FunBox 3.0.).

Wykonawcy sieci FTTH

Jeśli chcesz, aby Twój dom był dostosowany do technologii światłowodowej, zgłoś się do firmy VIKING FIBER, która wykona bezpieczne, bezusterkowe i przede wszystkim wydajne przyłącze. Przedsiębiorstwu temu warto zaufać zaś między innymi na wzgląd na jego szerokie wyspecjalizowanie oraz doświadczenie. VIKING FIBER zajmuje się bowiem m.in. tworzeniem okablowania strukturalnego dla biurowców, podwieszaniem kabli napowietrznych, wykonywaniem okablowań modularnych, czy też przeciąganiem kabli w studzienkach teletechnicznych. Jeśli chodzi zaś o zalety światłowodów stosowanych w domu, należy zaliczyć do nich głównie: ogromną przepustowość, wielką pojemność informacyjną, szybkość nawet na poziomie 25 Tbit/s, brak zakłóceń elektromagnetycznych, łatwość w obsłudze, a nawet energooszczędność i proekologiczność! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas