Artykuł sponsorowany Charakterystyka modeli cyklu życia oprogramowania

Charakterystyka modeli cyklu życia oprogramowania

Cykl życia oprogramowania należy do zakresu inżynierii oprogramowania. Dziedzina ta próbuje opisać podstawowe etapy tworzenia i działania oprogramowania oraz stworzyć modele ich przebiegu. Do podstawowych modeli cyklu życia oprogramowania zaliczamy model: kaskadowy, ewolucyjny i komponentowy. Modele te są rozszerzane i modyfikowane na wiele różnych sposobów. Czym charakteryzują się trzy podstawowe modele cyklu życia oprogramowania?

Model kaskadowy

Model kaskadowy składa się z kilku etapów, następującym jeden po drugim – w ściśle określonym porządku. Zaliczamy do nich: określenie wymagań, projektowanie systemu, implementację modułów, testowanie i użytkowanie. Model kaskadowy umożliwia zidentyfikowanie podstawowych kroków rozwoju oprogramowania oraz ich uporządkowanie, co jest istotne w procesie planowania i zarządzania jego wykonaniem. Realizacja tego modelu nie należy do najprostszych zadań, dlatego należy powierzyć ją fachowcom. Ma to istotne znaczenie, gdyż w przypadku przejścia do kolejnej fazy modelu cyklu życia oprogramowania i wykrycia nieprawidłowości w poprzedniej, koszt jej usunięcia jest bardzo wysoki.

Model ewolucyjny

Model ewolucyjny można potocznie określić kontynuacją modelu kaskadowego – przyjmuje za cel jego poprawę. Osiąga się to za pomocą odchodzenia od ściśle uporządkowanego procesu następowania po sobie kolejnych faz. Etapy jednak pozostają wciąż te same. Umożliwia się za to powrót do poprzedniej i dzięki temu jest on bardziej rzeczywisty. Pozwala on także na sprawniejszy sposób korygowania pojawiających się podczas tworzenia oprogramowania błędów. Model ten wymaga dodatkowych strategii niezbędnych do uporządkowania procesu jego wytwarzania. W jego testowaniu znaczącą rolę ma tak zwane prototypowanie. Pomocnymi wariantami przy tym modelu cyklu życia oprogramowania jest wytwarzanie odkrywcze i przyrostowe, które pozwalają na jego jak najlepsze dopasowanie do potrzeb klienta.

Model komponentowy

W modelu komponentowym po fazie określenia wymagań pojawia się etap analizowania istniejących komponentów, których użycie pojawia się z kolei w fazie projektowania. Poszczególne moduły pojawiające się podczas tworzenia oprogramowania za pomocą tego modelu są wykonywane w taki sposób, aby umożliwić ich ponowne wykorzystanie. Testowanie oprogramowania polega zaś przede wszystkim na sprawdzaniu integralności pomiędzy poszczególnymi komponentami. Podczas prac w oparciu o ten model cyklu życia oprogramowania powstają trudności, z którymi radzą sobie profesjonaliści, by gotowe komponenty móc dostosować do wymagań klientów.

Tworzenie oprogramowania wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto zlecić wykonanie nowego oprogramowania firmie Keysys, która działa w oparciu o sprawdzone modele i warianty strategii ich rozwoju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas